Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/02/2020 - 14:35

Ks. Władysław Gurgacz SJ: „Na śmierć pójdę chętnie…”

…Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące – mówił w ostatnim słowie przed komunistycznym trybunałem jezuita ks. Władysław Gurgacz.

Miał wtedy 35 lat i był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Ksiądz Gurgacz przez całe swoje życie był człowiekiem niezłomny i nieugiętym.

Po błyskawicznym procesie, 13 sierpnia 1949 roku zapadł wyrok oznaczający dla ks. Władysława Gurgacza i jego dwóch towarzyszy karę śmierci. Nie złamało to kapłana i przyjaciela żołnierzy PPAN.

Ksiądz Gurgacz zginął jako ofiara mordu sądowego 14 września 1949 roku w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich. Jego grób zachował się do dzisiaj, między innymi dzięki współbraciom jezuitom. Spoczywa w mogile ze Stefanem Balickim, na dawnym cmentarzu przy ul. Prandoty w Krakowie.

W ubiegłym roku minęła 70. rocznica wykonania wyroku śmierci na tym kapelanie oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

I o tym niezłomnym człowieku, duchownym traktuje publikacja pt. Ks. Władysław Gurgacz SJ. Jej autorami są: dr Dawid Golik i Roksana Szczypta – Szczęch.

Książka licząca 24 strony została zgłoszona do tegorocznego Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Publikację do konkursu rekomenduje Marta Słaby, wójt gminy Łabowa.

Nie bez powodu. To właśnie w Łabowej w październiku ubiegłego roku został odsłonięty przed Urzędem Gminy pierwszy w Polsce pomnik ks. Władysława Gurgacza SJ. W tej gminie znajduje się Hala Łabowska, miejsce symboliczne, związane z Polską Podziemną Armią Niepodległościowców. Inicjatorami postawienia w tym miejscu pomnika była właśnie wójt Marta Słaby i Jerzy Basiaga, prezes Fundacji „Osądź mnie Boże” nosząca imię kapelana niezłomnego.

- Aby przypomnieć  postać niezłomnego jezuity Oddział IPN w Krakowie przygotował publikację poświęconą temu kapelanowi – mówi Marta Słaby, wójt gminy Łabowa. – W publikacji zaprezentowano życie kapelana od dzieciństwa spędzonego w Jabłonicy Polskiej nieopodal Brzozowa, przez posługę kapłańską w Towarzystwie Jezusowym, objecie opieki duchowej nad partyzantami PPAN, aż po dramatyczne losy więzienne.

Książka zawiera wiele unikatowych zdjęć ze zbiorów IPN. Publikację wydał Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu