Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
02/03/2020 - 14:00

Laudacja dla Barbary Paluchowej: liryka utorowała jej drogę do nagrody [FILM]

Kto, jak nie prof. Bolesław Faron, czołowy historyk literatury, znawca twórczości Władysława Orkana, krytyk, publicysta, były minister oświaty i wykładowca akademicki był najbardziej odpowiednią osobą do tego, aby wygłosić wspaniałą laudację dla Barbary Paluchowej, tegorocznej laureatki Konkursu Literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

Oboje są ludźmi pióra. Barbara Paluchowa, uznana poetka pisząca w języku literackim oraz gwarą, kultywowaną z dziada pradziada na ziemi Czarnych Górali, artystą plastykiem, fotografikiem, dziennikarką (redaktorem naczelnym lokalnego miesięcznika „Znad Popradu”).

Profesor Bolesław Faron od lat zaszczyca regionalne periodyki, w tym miesięcznik „Sądeczanin” swoimi artykułami i rozprawami, organizuje konferencje i seminaria o sądeckiej kulturze i piśmiennictwie, czego plonem są wartościowe publikacje. Dorobek naukowy pana profesora jest imponujący.

Jedną z jego ostatnich publikacji jest niezwykle cenna książka pt. "Poeci Sądecczyzny". Jest to antologia zawierająca biogramy 31 poetów związanych z Nowym Sączem i Sądecczyzną, bądź związanych przez swoją twórczość z tym regionem.  Bez trudu można w tej publikacji odnaleźć biogram Barbary Paluchowej, laureatki VIII konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora.

To ona w tym roku, decyzją Kapituły konkursu otrzymała Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

- Niezależnie od rozlicznych zajęć Barbara Paluchowa uprawia z powodzeniem  dwa rodzaju sztuki: malarstwo i poezję – mówił w laudacji dla barbary Paluchowej prof. Bolesław Faron. – Liryka stała się argumentem do przyznania jej tytułu „Sądecki Autor”.

Pełna laudacja dla Barbary Paluchowej w materiale filmowym.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu