Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
25/02/2023 - 14:55

Trudne dzieje Żydów krakowskich po okresie niemieckiej okupacji - panel dyskusyjny [FILM]

5. Sądeckie Targi Książek to nie tylko możliwość kupienia wartościowych pozycji, ale i okazja do udziału w merytorycznych panelach dyskusyjnych. Jednym z takich wydarzeń była dyskusja historyków, m.in. z krakowskiego oddziału IPN. W panelu wzięli udział: Ryszard Kotarba, Roman Gieroń i dr Jakub Bulzak, który poprowadził rozmowę.

Goście panelu dyskusyjnego opowiadali o swoich publikacjach.

Pierwszy z autorów, Ryszard Kotarba, jest pracownikiem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i autorem wielu pozycji na temat niemieckiego obozu w Płaszowie, m. in. "Niemiecki obóz w Płaszowie 1942-1945. Przewodnik Historyczny", czy "Żydzi Krakowa w dobie Zagłady (ZKL/KL PLASZOW)".

Dr Roman Gieroń jest zaś historykiem, absolwentem wydziału prawa i administracji uniwersytetu jagiellońskiego oraz wydziału historii i dziedzictwa kulturowego uniwersytetu papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. To także pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Jego publikacja nosi tytuł: „Półmrok. Procesy karne w sprawie przestępstw okupacyjnych popełnionych przez chłopów wobec Żydów w województwie krakowskim”

Trudne dzieje Żydów krakowskich w okresie okupacji - panel dyskusyjny [FILM]

Zobacz też: Porozmawiaj z twórcą! 5. Sądeckie Targi Książki obfitują w spotkania z autorami [FILM]

Rozmowa w trakcie panelu, zorganizowanego podczas 5. Sądeckich Targów Książki, służyła rozwinięciu tez, zawartych w książkach autorów, między innymi na temat obozu w Płaszowie.

Po hitlerowskich zbrodniach mówią o antysemityzmie w Polsce

Ryszard Kotarba tłumaczył, że antysemityzm był powszechnie obecny w polskim społeczeństwie od dawna. Co więcej, twierdzi, iż lata wojny i okupacji nie osłabiły tego zjawiska:

- Ci ludzie źle się czuli, kiedy wrócili po wyzwoleniu z innych obozów do Krakowa - dodaje. Rozmowa zahaczyła także o problematykę związaną z główną ideą wydania dekretów sierpniowych.

- Uzmysłowiono sobie konieczność penalizacji pewnych czynów, które nieznane były przedwojennym kodeksom karnym, jak np. działalność szmalcowników, (...) czy branie udziału w egzekucjach całych grup ludności - tłumaczy zawiłości dekretu dr Roman Gieroń, który nadmienił, że na podstawie tego samego dokumentu, skazano Niemca, który kierował akcją likwidacyjną getta krakowskiego w marcu 1943 roku.

Trudne dzieje Żydów krakowskich w okresie okupacji - panel dyskusyjny [FILM]

Zachęcamy do zapoznania się ze skrótem z debaty w formie wideo i przypominamy, że 5. Sądeckie Targi Książki w Krynicy-Zdrój nadal trwają i można wziąć w nich udział! (D. Wojda), fot, D. Wojda









Dziękujemy za przesłanie błędu