Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
29/08/2018 - 08:00

Szykuje się sensacja na Forum? Robert Biedroń może zostać Człowiekiem Roku

"Krynica w szoku", takie tytuły krzyczały z łamów ogólnopolskich mediów, kiedy dwa lata temu Jarosław Kaczyński został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Potem był premier Węgier Wiktor Orban i premier Beata Szydło. Za każdym razem nagroda budziła gorące, ogólnokrajowe dyskusje. Wygląda na to, że i tym razem szykują się emocje. Ponoć szanse na tegoroczna wygraną ma Robert Biedroń.

Już za kilka dni za sprawą Forum Ekonomicznego Krynica stanie się absolutnym centrum biznesowego i politycznego życia w Polsce. Jak zawsze emocje wzbudza to, kto otrzyma nagrodę Człowieka Roku. Jak podał onet.pl wśród nominowanych do tytułu znalazł się Robert Biedroń, prezydent Słupska, który przymierza się do powrotu do ogólnopolskiej polityki. Nominację miła też otrzymać premier Mateusz Morawiecki, ale poprosił, by nie uwzględniać go w głosowaniu.

Czytaj też Mają na głowie kilometry kabli, terabity danych. Forum Ekonomiczne od kuchni

Co na to Zygmunt Berdychowski?

- Tak, jest to prawda. Robert Biedroń został nominowany do nagrody Forum Ekonomicznego - mówi w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Berdychowski. - Każdy z członków Rady Programowej może nominować do tej nagrody osobę, którą z różnych powodów ocenia pozytywnie i uważa, że zasługuje na tego rodzaju wyróżnienie. Nominowanie do nagrody nie oznacza jednak, że to jest już decyzja o jej przyznaniu. W trakcie procesu nominacji zgłoszono wiele osób, co oznacza, że tym bardziej w tym roku sam fakt nominacji jest bardzo oddalony od momentu przyznania nagrody.

Pytany o to ilu członków Rady poparło kandydaturę Biedronia, Berdychowski odpowiada, że nie może tego zdradzić, ponieważ głosowanie jest tajne. Dodaje też, że Rada Programowa reprezentuje bardzo wiele różnych środowisk, stąd tego rodzaju zgłoszenie ani trochę go nie dziwi.

- Przyjmujemy jedynie zgłoszenie i sporządzamy listę osób, które zostały przez członków Rady Programowej nominowane do głosowania. Później prosimy członków Rady Programowej o udział w głosowaniu. Każdy z nich głosuje internetowo do końca miesiąca. Gdy spotykamy się w Krynicy Rada Programowa podejmuje ostateczną decyzję, kto tę nagrodę otrzymuje.

Zygmunt Berdychowski potwierdza też, że do nagrody został nominowany premier Mateusz Morawiecki, który rzeczywiście poprosił, żeby nie brać jego osoby pod uwagę.

Oczywiście zastosowaliśmy się do tego - dodaje.

Wedle doniesień onet.pl do nagrody zostali też nominowani  Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a także prezes polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. Jak utrzymuje portal, Czarnym koniem rywalizacji o laur Forum ekonomicznego może okazać się Saulius Skvernelis. Byłby to kolejny szef zagranicznego rządu, który nagrodę otrzyma. Dwa lata temu nagrodę otrzymał premier Węgier Wiktor Orban, co wywołało zażarte polityczne dyskusje.  

- Te nazwiska, które pojawiły się w jednej z publikacji nie pochodzą oczywiście z biura Rady Programowej, one są elementem rozmów redakcji Onetu z którymś z członków Rady Programowej - komentuje te doniesienia Berdychowski. - Mogę tylko potwierdzić, że nazwiska wymienione w tym tekście dotyczyły osób, które zostały nominowane do tej nagrody. Apelowałem do członków Rady Programowej, aby procedura związana z przyznaniem nagrody Forum Ekonomicznego nie była aż tak bardzo publiczna, by ustrzec się przed niepotrzebnymi przeciekami. I upublicznieniem tej dyskusji, która i tak się toczy.

Jak dodaje twórca i szef krynickiej konferencji, w tym roku zostało zgłoszonych sześć  osób, które zostały nominowane do nagrody Forum Ekonomicznego. Berdychowski podkreśla też, że  apelował do członków Rady Programowej, żeby procedura związana z przyznaniem nagrody Forum Ekonomicznego nie była aż tak bardzo publiczna, właśnie po to, żeby by ustrzec się przed niepotrzebnymi przeciekami i  upublicznieniem tej dyskusji, która i tak się toczy.

Do przecieków jednak doszło. Onet podał, że nominacje dostał również premier Litwy. To prawda? Poda pan pozostałe nazwiska? - pyta portal wPolityce.pl

- Nie chciałbym ich podawać. Te nazwiska, które pojawiły się w jednej z publikacji nie pochodzą oczywiście z biura Rady Programowej, one są elementem rozmów redakcji Onetu z którymś z członków Rady Programowej. Mogę tylko potwierdzić, że nazwiska wymienione w tym tekście dotyczyły osób, które zostały nominowane do tej nagrody.

O tym jak wygląda procedura wyłonienia zwycięzcy Zygmunt Berdychowski mówił w rozmowie z "Sądeczaninem".

Czytaj też Sukces i odsądzanie od czci i wiary czyli Forum Berdychowskiego

- Radę Programową Forum Ekonomicznego tworzą czterdzieści dwie osoby, które reprezentują  zarówno tych, którzy są w koalicji sprawującej władzę, jak również i tych, którzy są  w opozycji. To ludzie ze świata gospodarki, mediów i organizacji pozarządowych. To oni wskazują już w lipcu nominowanych do nagrody. Na koniec lipca zbieramy wszystkie zgłoszenia i sporządzamy kartę do głosowania. Każdy z członków Rady Programowej może to zrobić do końca sierpnia.

Nagroda Forum budzi szczególne emocje ze względu na polaryzację sceny politycznej z jaką mamy do czynienia od kilku lat. Rok w rok powtarza się ta sama sytuacja. Komu by ta nagroda nie została przyznana jest pan odsądzany od czci w wiary. taj było w przypadku nagrody dla Jarosław Kaczyńskiego, Wiktora Orbana i Beaty Szydło.

Jako organizatorzy  Forum jesteśmy dumni z tego, że ta nagroda jest tak ważna i że wywołuje tyle emocji. To pochodna tego, że tak wiele osób, z różnych opcji politycznych jest w radzie programowej, która ją przyznaje. Ta nagroda zawsze była nagrodą polityczną. Zawsze otrzymywali ją politycy i zawsze budziła emocje. Nie jestem ani trochę zaskoczony różnego rodzaju pretensjami, zarzutami i krytyką, jeżeli chodzi o kontekst polityczny tych decyzji, które co roku podejmujemy.

Czytaj też Romatyczne? Znalazła miłość swojego życia na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Nagrody w przeszłości otrzymywali między innymi Donald Tusk, Bronisław Komorowski czy Lech Wałęsa. Tegoroczne forum rozpocznie się 4 września i potrwa trzy dni. W tym roku hasło brzmi: Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów.

[email protected] Fot. archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach

PARTNERZY AKCJI
Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________