Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
08/09/2018 - 18:25

Rekord Berdychowskiego. Na Forum przyjechało blisko 5 tysięcy gości z 60 krajów!

XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy przeszło już do historii. W tym roku padł absolutny rekord. Największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja zgromadziła 5 tys. gości z 60 krajów! Do polskiego Davos przyjechali licznie przedstawiciele rządu, samorządowcy, prezesi największych polskich i zagranicznych spółek przedsiębiorcy, ekonomiści i dziennikarze.

Jak co roku za sprawą Instytutu Studiów Wschodnich i Zygmunta Berdychowskiego na trzy dni Krynica zamieniła się w gospodarcze centrum Europy. Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in.o służbie zdrowia, inwestycjach w infrastrukturze, elektromobilności i polityce społecznej.

W debatach plenarnych uczestniczyli najważniejsi polscy i zagraniczni politycy - premierzy, ministrowie, a także prezesi największych firm regionu. To na Forum Ekonomicznym składane są ważne deklaracje dotyczące kluczowych dla rozwoju kraju kwestii, jak choćby kolejne podniesienie poziomu wydatków na ochronę zdrowia.

Czytaj też Sensacja w Krynicy. Pokazali prototyp nowej Warszawy, limuzyny PRL-u [ZDJĘCIA]

Premier Mateusz Morawiecki  powiedział w Krynicy, że wydatki na zdrowie  będą sukcesywnie zwiększane. W przyjętych przez rząd przepisach założono wzrost wydatków na opiekę zdrowotną do 6 procent PKB w 2025 roku. To rewolucyjna zmiana - podkreślał Morawiecki - bo jeszcze trzy lata temu na służbę zdrowia wydawano niespełna 4 procent PKB.

Niezwykle ważne były podczas Forum debaty dotyczące rozwoju gospodarczego kraju i inwestycji w infrastrukturę. Reprezentanci rządów Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier podpisali w Krynicy Deklarację Karpacką.

Czytaj też Trudno oderwać wzrok. Piękne dziewczyny Forum Ekonomicznego [ZDJĘCIA]

Nowa strategia może ponownie zbliżyć do siebie państwa Europy Środkowo - Wschodniej - tłumaczył minister inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński i podkreślał jak potrzebna jest taka strategia makro-regionalna, stanowiąca platformę współpracy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Forum to także miejsce, gdzie finalizuje się ważne umowy i porozumienia. W tym roku  Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z hiszpańskim KAFem zainwestują w spółkę Solaris, producenta pojazdów komunikacji miejskiej.To inwestycja, która w założeniu ma  rozwijać  elektromobilność w kraju.  

Czytaj też Minister energii na Forum Ekonomicznym: inwestujcie w stacje ładowania pojazdów

Jak zawsze największe emocje budziła przyznawana podczas konferencji Nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. Tym razem otrzymał ją premier Litwy Saulius Skvernelis, a nagrodę wręczył  Mateusz Morawiecki. Premier podkreślał, że wspólne sukcesy obu krajów nie byłyby możliwe bez premiera Litwy, który osobiście zaangażował się w relacje między naszymi krajami, budując coraz szersze i stabilne mosty między Polską a Litwą.

Czytaj też Iwona Mularczyk jest wszędzie. Na Forum promowała swoje pomysły na prezydenturę

W przeszłości nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymali między innymi obecna wicepremier Beata Szydło, premier Węgier Viktor Orban, były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz papież Jan Paweł II.

Nagrodą Firmy Roku uhonorowano Polski Fundusz Rozwoju a organizacją pozarządową roku Forum Ekonomicznego w Krynicy została Polska Akcja Humanitarna.

[email protected] fot.T.KDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe