Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
14/09/2018 - 16:00

Forum Ekonomiczne: nagroda dla Michaeli Rak, założycielki hospicjum w Wilnie

Ostatnim akcentem XXVIII Forum Ekonomicznego było wręczenie nagrody kardynała Stanisława Dziwisza siostrze Michaeli Rak, zakonnicy, założycielce i dyrektor hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

Po  laudacji wygłoszonej przez ks. biskupa Tadeusza Pieronka, nagrodę kardynała Stanisława Dziwisza siostrze Michaeli Rak wręczył Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Siostra Michaela Rak z wykształcenia jest prawnikiem  i teologiem. W 1996 roku związała się z Gorzowem Wielkopolskim, w którym założyła Hospicjum im. św. Kamila. Placówką tą kierowała do sierpnia 2008 roku.

S. Michaela jest laureatką nagrody Człowiek - Człowiekowi, przyznawaną przez biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Na działalność hospicjum pozyskiwała środki dzięki kwestom ulicznym, koncertom charytatywnym, oraz akcji Pola Nadziei tj. sprzedaży i sadzeniu cebulek żonkili.

W 2008 roku przeniosła się do litewskiego Wilna, gdzie założyła pierwsze hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki. Placówka zaczęła działać w lutym 2009 roku, a środki na nią pochodziły z datków prywatnych, częściowo z Wileńskiej Kasy Chorych oraz od samorządu Wilna. – W hospicjum przebywają  osoby różnych wyznań i narodowości. Są Polacy, Litwini, Rosjanie, Białorusini. Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. – mówiła s. Michaela, dziękując za wręczoną w Krynicy-Zdroju nagrodę.

Oficjalnie XXVIII Forum Ekonomiczne zakończył burmistrz Krynicy Dariusz Reśko, który podziękował przede wszystkim organizatorom: Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, Fundacji Sądeckiej  za  jego przygotowanie.

Galę pożegnalną  uświetnił koncert zespołu Magda Navarette i Caravana Band. Grupa tworzy niezwykłą fuzję muzyki bałkańskiej, cygańskiej z folkiem rodem z Europy Środkowej. Na występy składają się zarówno porywające tańce, jak i dźwięki instrumentów dętych oraz perkusyjnych.

(MKA) fot. aut.

FE: Nagroda dla s. Michaeli Rak, założycielki hospicjum w Wilnie
Nagroda kardynała Stanisława Dziwisza dla s. Michaeli Rak, założycielki pierwszego hospicjum na Litwie


Dziękujemy za przesłanie błędu