Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
14/09/2018 - 16:00

Forum Ekonomiczne: nagroda dla Michaeli Rak, założycielki hospicjum w Wilnie

Ostatnim akcentem XXVIII Forum Ekonomicznego było wręczenie nagrody kardynała Stanisława Dziwisza siostrze Michaeli Rak, zakonnicy, założycielce i dyrektor hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

Po  laudacji wygłoszonej przez ks. biskupa Tadeusza Pieronka, nagrodę kardynała Stanisława Dziwisza siostrze Michaeli Rak wręczył Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Siostra Michaela Rak z wykształcenia jest prawnikiem  i teologiem. W 1996 roku związała się z Gorzowem Wielkopolskim, w którym założyła Hospicjum im. św. Kamila. Placówką tą kierowała do sierpnia 2008 roku.

S. Michaela jest laureatką nagrody Człowiek - Człowiekowi, przyznawaną przez biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Na działalność hospicjum pozyskiwała środki dzięki kwestom ulicznym, koncertom charytatywnym, oraz akcji Pola Nadziei tj. sprzedaży i sadzeniu cebulek żonkili.

W 2008 roku przeniosła się do litewskiego Wilna, gdzie założyła pierwsze hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki. Placówka zaczęła działać w lutym 2009 roku, a środki na nią pochodziły z datków prywatnych, częściowo z Wileńskiej Kasy Chorych oraz od samorządu Wilna. – W hospicjum przebywają  osoby różnych wyznań i narodowości. Są Polacy, Litwini, Rosjanie, Białorusini. Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. – mówiła s. Michaela, dziękując za wręczoną w Krynicy-Zdroju nagrodę.

Oficjalnie XXVIII Forum Ekonomiczne zakończył burmistrz Krynicy Dariusz Reśko, który podziękował przede wszystkim organizatorom: Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, Fundacji Sądeckiej  za  jego przygotowanie.

Galę pożegnalną  uświetnił koncert zespołu Magda Navarette i Caravana Band. Grupa tworzy niezwykłą fuzję muzyki bałkańskiej, cygańskiej z folkiem rodem z Europy Środkowej. Na występy składają się zarówno porywające tańce, jak i dźwięki instrumentów dętych oraz perkusyjnych.

(MKA) fot. aut.

FE: Nagroda dla s. Michaeli Rak, założycielki hospicjum w Wilnie

Nagroda kardynała Stanisława Dziwisza dla s. Michaeli Rak, założycielki pierwszego hospicjum na Litwie
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu

PARTNERZY AKCJI
Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________