Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
05/09/2018 - 10:10

Forum Ekonomiczne: Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?

Sesja plenarna „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów” otworzyła drugi dzień Forum Ekonomicznego. Podczas debaty w Krynicy wypowiadali się Piotr Gliński minister kultury i dziedzictwa narodowego w Polsce, Peter Szijjarto minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, Micaela Navarro Garzon wiceprzewodnicząca Kongresu Deputowanych w Hiszpanii oraz Jarosław Oleszczuk prezes Astra Zeneca Pharma Polska. Spotkanie poprowadził dziennikarz Euronews Polska, Sergio Cantone.

Jako pierwszy głos w debacie zabrał minister Gliński. – Temat naszej debaty jest fałszywym dylematem, ojcowie założyciele również nie rozróżniali tych pojęć. Powinniśmy zastanowić się, jakie wartości należy rozumieć jako wspólne oraz jakie interesy. Te dwie sprawy są nierozerwalnie powiązane – stwierdził Gliński.

Obecnie w Europie mamy do czynienia z kryzysem wartości i interesów i na tym właśnie zagadnieniu głównie skupiali się debatujący. Peter Szijjarto z Węgier zapewniał, ze Europa powinna skupić się na odbudowaniu wartości chrześcijańskich, ponieważ to one uczyniły ją przed wiekami silną.

- Silna Unia to przede wszystkim silne państwa członkowskie. Dążenie do federalizmu zniszczy siłę Europy, która powinna pozbyć się ze swojego dialogu hipokryzji, poprawności politycznej oraz stosowania podwójnych standardów – mówił minister spraw zagranicznych i handlu Węgier.

Jarosław Oleszczuk porównywał Unię Europejską do wielkiej firmy, w której wszyscy muszą się w końcu dogadać. Prezes Astra Zeneca Pharma Poland wyraził swoją opinie ze strony medyka, dla którego to zdrowie powinno być najważniejszą wartością Europy. Odniósł się również do migracji społeczeństwa w poszukiwaniu pracy. – Unia powinna określać w jakim kraju brakuje jakich specjalistów. Trzeba zidentyfikować luki ponieważ granice nie mają już teraz znaczenia, gdy chodzi o pomoc medyczną – kwitował.

Minister  Gliński nawiązał do imigrantów, jako jednego z głównych podziałów w Europie. – Oskarżają nas, że jesteśmy niemoralni bo nie chcemy przyjmować migrantów, tymczasem my mamy na to inne rozwiązanie. W tej chwili widzimy, że mieliśmy rację, a nie inne państwa, które otworzyły się dla nie tylko uchodźców, ale i również migrantów ekonomicznych. Elity polityczne Europy nigdy nie zrozumieją naszych perspektyw – zapewniał minister.

W kontrze do wypowiedzi polskiego wicepremiera stanęła Micaela Navarro Garzon twierdząc, że żadne państwo na świecie nigdy nie chce się otworzyć całkowicie na migrantów. Przypomniała również, że Polska też posiada spory odsetek ludzi wyjeżdzających po lepsze życie za granice. Przewodnicząca Kongresu Deputowanych w Hiszpanii dodała, że państwa członkowskie Unii powinny działać na zasadach, na jakie przystały w momencie wstępowania do związku.

Ostatnim zagadnieniem pierwszej debaty drugiego dnia Forum w Krynicy było „jak uczynić Unię silniejszą?” Przedstawiciele Węgier i Polski zgodnie stwierdzili, że kluczem do sukcesu jest zostawienie decyzyjności obywatelom poszczególnych krajów.

Anna Pawelczyk







Dziękujemy za przesłanie błędu