Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
09/09/2023 - 21:05

Jury III Festiwalu Lachów i Górali pracuje w pocie czoła. Jutro wszystko będzie wiadomo

Występy zespołów regionalnych podczas III Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej – Zdroju ocenia jury, złożone z wybitnych specjalistów, którzy na temat folkloru mogą opowiadać godzinami, wskazywać na co położyć nacisk, co trzeba uwypuklić, co poprawić.

W tym roku w jury III Festiwalu Lachów i Górali pracują:

Benedykt Kafel – absolwent Uniwersytety Jagiellońskiego. Ukończył etnografię, specjalizuje się w ocenie obrzędów ludowych. Zajmuje się całością kultury ludowej Lachów i Górali. Ponad 40 lat pracował w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie był kierownikiem działu folkloru i sztuki ludowej dokumentującej zwyczaje ludowe

Aleksander Smaga, który ocenia uczestników pod kątem muzycznym

Marek Harbaczewski – folklorysta, pedagog, animator kultury, od wielu lat instruktor i choreograf Zespołu Regionalnego „Mogilanie”, współtwórca i twórca widowisk prezentujących folklor ziemi krakowskiej w kraju i za granicą.

Zakończył się właśnie drugi dzień Festiwalu. Komisja obejrzała i oceniła już większość zespołowych prezentacji. Jutro ostatni dzień festiwalu. I jutro poznamy zwycięzców festiwalu i poznamy do kogo powędruje GRAND PRIX III Festiwalu Lachów i Górali.

Co po dwóch festiwalowych dniach mówią członkowie komisji.

- Według mnie były zespoły na bardzo wysokim poziomie, ale były także i takie, którymi ja osobiście rozczarowałem się. Te zespoły mieliśmy okazję widzieć na innych folklorystycznych konkursach, oczywiście z innymi programami i te prezentacje przyjemnie się oglądało – mówi Benedykt Kafel.

- Ja mam faworytów, którzy mnie zachwycili – dodaje Aleksander Smaga. – Są takie zespoły, które bardzo mile mnie zaskoczyły całością repertuaru, widowiskiem, pokazanym na scenie. To było bardzo ciekawe.

- Z dnia na dzień widzimy, że zespoły i grupy regionalne stawiają coraz wyższą poprzeczkę. Dla kolejnych zespołów ten poziom staje się coraz bardziej wyśrubowany – uzupełnia Marek Harbaczewski.

Przed nami folklorystyczna niedziela i kolejne zespoły do obejrzenia.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu