Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
05/09/2023 - 07:55

Będzie słowacki akcent na III Festiwalu Lachów i Górali. Zadba o to Zespół „TOPLAN”

Podczas III Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej – Zdroju, który rozpoczyna się w piątek (8 września) będziemy również podziwiali folklor słowacki. Bo jakże mogło być inaczej. Miasto i gmina Piwniczna graniczy ze Słowacją.

Na piwniczańskim Nakle będziemy gościli słowacki Zespół Folklorystyczny „TOPLAN” z miejscowości Giraltovce. W festiwalowym namiocie na piwniczańskim Nakle wystąpi w niedzielę (10 września) o godz. 14.15.

Początki jego działalności sięgają 1975 roku. Wtedy grupa “Kožiar” zmieniła nazwę na „TOPLAN”. Nazwa ta pochodzi od nazwy rzeki płynącej przez region ŠARIŠ. Zespół prezentuje folklor (taniec i śpiew) wspomnianego regionu, jak również regionu Zemplin.

W wykonaniu tancerzy w festiwalowym namiocie zobaczymy charakterystyczne tańce parowe (polka Saris, kartka, Verbung ...), usłyszymy także piosenki i melodie. Będzie można też podziwiać przepiękne stroje, w jakich wystąpią. Są one charakterystyczne dla regionu Upper Saris.

Każdego roku zespół daje od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu koncertów w kraju i za granicą.

„Toplan” to nie tylko uzdolnieni tancerze, ale także dyrektorzy artystyczni, choreografowie, instruktorzy tańca.

W 1994 roku grupę przejął dyrektor artystyczny i choreograf Štefan Mucha, który tchnął nowe życie w szeregi zespołu. Do roku 2001 choreografami grupy byli Štefan Mucha i Juraj Havrila.

Od 2002 roku liderem zespołu oraz sekcji tanecznej jest Pavol Švač. Nauczycielem tańca jest Tatiana Švačová. Głową sekcji muzycznej jest Peter Zajac, dyrektor Podstawowej Szkoły Muzycznej w Giraltovce i aktywny członek zespołu od wielu lat.

Zobacz PROGRAM 3. FESTIWALU LACHÓW I GÓRALI.

(Opr. [email protected], źródło: kulturakarpaty.eu, kulturaludowa.pl, Fot: kulturakarpaty.eu)Dziękujemy za przesłanie błędu