Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
11/09/2023 - 18:00

Zespoły regionalne – uczestnicy III Festiwalu Lachów i Górali postawiły poprzeczkę bardzo wysoko. To zdanie jury

Festiwal Lachów i Górali w Piwnicznej – Zdroju to wyzwanie nie tylko dla organizatorów, występujących zespołów, ale także dla komisji oceniającej, która fachowym okiem wychwytuje to, co w zespołowych prezentacjach jest dobre, ale też i to, co trzeba jeszcze poprawić.

III Festiwal Lachów i Górali już za nami. Zespołowe prezentacje, które odbywały się w największym namiocie na Nakle w Piwnicznej – Zdroju oceniała w tym roku trzyosobowa komisja, w której zasiadali: Benedykt Kafel, etnograf i przewodniczący, Aleksander Smaga, odpowiadający za muzykę i Marek Harbaczewski, folklorysta. Komisja oceniła występy i podsumowała III Festiwal Lachów i Górali.

Wybór był bardzo trudny.

Co o tegorocznym III Festiwalu Lachów i Górali mówi Marek Harbaczewski, folklorysta.

- Co można powiedzieć o tegorocznej edycji Festiwalu? Na zasłużone GRAND PRIX dla Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu”. Kto był, ten widział. Mieliśmy wszystko: magię, która przewija się nie tylko w samym programie. Komisja była pod wrażeniem tego występu. Pozostałe zespoły prezentowały też wysoki poziom. Mamy jednak do czynienia z formułą festiwalową. Ktoś musi zwyciężyć.

Cała rozmowa z Markiem Harbaczewskim do obejrzenia w materiale filmowym.

Benedykt Kafel – absolwent Uniwersytety Jagiellońskiego. Ukończył etnografię, specjalizuje się w ocenie obrzędów ludowych. Zajmuje się całością kultury ludowej Lachów i Górali. Ponad 40 lat pracował w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie był kierownikiem działu folkloru i sztuki ludowej dokumentującej zwyczaje ludowe

Aleksander Smaga, który ocenia uczestników pod kątem muzycznym

Marek Harbaczewski – folklorysta, pedagog, animator kultury, od wielu lat instruktor i choreograf Zespołu Regionalnego „Mogilanie”, współtwórca i twórca widowisk prezentujących folklor ziemi krakowskiej w kraju i za granicą.

([email protected], fot. i film IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Projekt finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu