Zespoły regionalne – uczestnicy III Festiwalu Lachów i Górali postawiły poprzeczkę bardzo wysoko. To zdanie jury
III Festiwal Lachów i Górali już za nami. Zespołowe prezentacje, które odbywały się w największym namiocie na Nakle w Piwnicznej – Zdroju oceniała w tym roku trzyosobowa komisja, w której zasiadali: Benedykt Kafel, etnograf i przewodniczący, Aleksander Smaga, odpowiadający za muzykę i Marek Harbaczewski, folklorysta. Komisja oceniła występy i podsumowała III Festiwal Lachów i Górali.
Wybór był bardzo trudny.
Co o tegorocznym III Festiwalu Lachów i Górali mówi Marek Harbaczewski, folklorysta.
- Co można powiedzieć o tegorocznej edycji Festiwalu? Na zasłużone GRAND PRIX dla Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu”. Kto był, ten widział. Mieliśmy wszystko: magię, która przewija się nie tylko w samym programie. Komisja była pod wrażeniem tego występu. Pozostałe zespoły prezentowały też wysoki poziom. Mamy jednak do czynienia z formułą festiwalową. Ktoś musi zwyciężyć.
Cała rozmowa z Markiem Harbaczewskim do obejrzenia w materiale filmowym.
Benedykt Kafel – absolwent Uniwersytety Jagiellońskiego. Ukończył etnografię, specjalizuje się w ocenie obrzędów ludowych. Zajmuje się całością kultury ludowej Lachów i Górali. Ponad 40 lat pracował w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie był kierownikiem działu folkloru i sztuki ludowej dokumentującej zwyczaje ludowe
Aleksander Smaga, który ocenia uczestników pod kątem muzycznym
Marek Harbaczewski – folklorysta, pedagog, animator kultury, od wielu lat instruktor i choreograf Zespołu Regionalnego „Mogilanie”, współtwórca i twórca widowisk prezentujących folklor ziemi krakowskiej w kraju i za granicą.
([email protected], fot. i film IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.
Projekt finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego