Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
13/09/2021 - 14:55

Przyjechali dla zabawy, zgarnęli Grand PRIX Festiwalu Lachów i Górali!

GRAND PRIX Festiwalu Lachów i Górali oraz nagrodę finansową w wysokości 3 500 zł otrzymał Zespół Regionalny ZBÓJNICEK z Zębu – Górale Podhalańscy. Jak podkreślała już po decyzji jury kierownik zespołu Małgorzata Słodyczka zespół do Piwnicznej-Zdroju przyjechał przede wszystkim dla zabawy. Nagroda była jedynie wyjątkowym dodatkiem.

Rywalizacja była ogromna a jak podkreślało jury poziom zespołów bardzo wyrównany. Co zadecydowało o tym, że wygrał Zespół Regionalny ZBÓJNICEK z Zębu? Czy jego członkowie byli przygotowani na wygraną? Rozmawialiśmy o tym zaraz po ogłoszeniu wyników z kierownik grupy Małgorzatą Słodyczką, która dodatkowo dba o choreografię.

Przy okazji garść dokładniejszych informacji o zespole i jego osiągnięciach.

Zobacz też: Poznaj najlepsze zespoły młodzieżowe i dziecięce Festiwalu Lachów i Górali

Zespół regionalny „Zbójnicek” został założony w Zębie w 1964 roku przez Marię Stoch. W jej pracy pomagał jej mąż Jan Stoch Gronkowion, wybitny prymista podhalański. Zbójnicek pod kierownictwem Marii Stochowej uświetniał swoimi występami najważniejsze wydarzenia, które przeżywała szkoła i cała społeczność lokalna. Po śmierci Marii Stochowej w kwietniu 1985 roku nastąpiła 3-letnia przerwa w działalności zespołu.

Zobacz też: Bajeczny korowód Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju [ZDJĘCIA]

W 1988 roku zespół został reaktywowany i rozpoczął swą działalność przy ognisku Z.P. w Zębie, a nowym kierownikiem został Andrzej Lassak „Oborny”. Rok później w 1989 roku przy zespole Zbójnicek powstał Mały Zbójnicek. W latach 1988-2004 kierownikiem opiekunem i instruktorem był  Andrzej Lassak Oborny. W 2005 roku kierownictwo przejęli Tomasz i Małgorzata Słodyczkowie.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat zespół gościł m. in. w Anglii, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji ,  Norwegii, Macedonii , Serbii, Portugalii, Czarnogórze. „Zbójnicek” ma w swoim dorobku wiele sukcesów i wyróżnień oraz czołowych miejsc w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach t.j. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Ogólnopolski Festiwal „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolski Festiwal Tańca Ludowego w Rzeszowie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i wiele innych.

W swoim dorobku zespół ma także opracowane przedstawienia teatralne: „Portki”, „Diabeł na Podholu”, „Rewizja u Kuby”, „Sąd nad Janosikiem”, „Rafanie lnu”, „Podłazy”, „ Baby i Dezerterzy”, „Zemsta” oraz opracowane wraz z zespołem Polaniorze przedstawienie „Nomowiny i Wesele”,”Ze śmierzteckom”, „U stryka na oborze”, „Downo na Gubałowce” oraz wiele scenicznych układów wokalno- muzyczno –tanecznych.

Działalność zespołu to przede wszystkim śpiew, taniec i muzyka Skalnego Podhala prezentowane na festiwalach, uroczystościach lokalnych, krajowych oraz zagranicznych Obecnie „Zbójnicek” i „Mały Zbójnicek” liczą ok 100  członków.

Na przestrzeni ponad pół wiekowej historii zespołu do grona kierowników i instruktorów należeli: Maria Stoch „Wilgocka”- założycielka zespołu, Jan Stoch „Gronkowion”, Andrzej Lassak „Oborny”, Sławomir Stoch, Bogusława Kudasik, Barbara Polak, Paweł Stopka, Mariola Gil, Marta Sowińska, Szymon Chyc Magdzin, Andrzej Polak, Małgorzata Słodyczka, Tomasz Słodyczka, Klemens Słodyczka, Krzysztof Szostak i Paulina Świder.

Zespół Regionalny Zbójnicek działa obecnie przy Oddziale Związku Podhalan w Zębie. Od 2005 roku do nadal kierownikami zespołu są Małgorzata i Tomasz Słodyczkowie. (e.srachura@sadeczanin.info Fot.: ES Film: Krzysztof Stachura)

Partner Festiwalu Lachów i Górali:Dziękujemy za przesłanie błędu