Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
09/09/2023 - 16:30

Poznajcie zwycięzców konkursu na tradycyjną potrawę Festiwalu Smaku Sądecczyzny!

Kto gotuje najlepiej? Znamy już wyniki konkursu na tradycyjną potrawę regionalną Festiwalu Lachów i Górali. Jury nie miało wątpliwości – tytuł mistrzowski przypadł w udziale Kołu Gospodyń Wiejskich i jego indykowi marynowanemu w cydrze z ziołami z dodatkiem jabłka faszerowany czerwoną kapustą i śliwką suszoną.

Piwniczna - Zdrój stała się tyglem folkloru Sądecczyzny, Spisza, Podhala. Wyjątkowe powitanie uczestników Festiwalu

Zanim podamy wyniki tej smakowitej rywalizacji przedstawmy skład jury: z Piwnicznej z ramienia gospodarza - burmistrz Dariusz Chorużyk i Elżbieta Polakiewicz, z ramienia organizatora Festiwalu Biegowego - Jerzy Bocheński i Kamila Laskowska, z ramienia organizatora konkursu - Małgorzata Sitek, Ewa Stachura (dziennikarka portalu Sądeczanin) i dwoje dziennikarzy z mediów ogólnopolskich - Rafał Tymiński z Przeglądu Sportowego/ONET i Łukasz Majchrzyk z Rzeczpospolitej. Przewodniczącymi składu byli nasi niezawodni regionaliści przewodniczący Zenon Szewczyk i wiceprzewodnicząca Zofia Skwarło. 

Pierwsze miejsce – a bardzo ciężko było zdecydować, bo poprzeczka z roku na rok idzie coraz wyżej – zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnym Potoku za indyka marynowanego w cydrze z ziołami z dodatkiem jabłka faszerowanego czerwoną kapustą i śliwką suszoną.

Dwa kolejne miejsca wywalczyły sobie koła debiutujące w tym roku w tej konkurencji, bo drugie miejsce przypadło w udziale Kołu Gospodyń Wiejskich „Kreatywnie Zakręcone” z Moszczenicy Wyżnej i jego „pijanym pierogom” a trzecią lokatę wywalczyło sobie Koło Gospodyń Wiejskich Gołkowice z gminy Stary Sącz fantastyczną jagnięciną zapiekaną w kapuście. Zwycięzcy otrzymują – poza dyplomami i morzem satysfakcji – nagrody pieniężne w wysokości: 800, 600 i 400 zł.

W tym roku nasze jury – ujęte nie tylko smakiem dania ale również sposobem jego serowania – przyznało też wyróżnienie. Komu? Stowarzyszeniu „Aktywni dla Rozwoju” z Korzennej, które w tamtym roku wywalczyło miejsce na podium swoją korzeńską jajecznicą z lubczykiem, a w tym roku przygotowało galicyjski gar, korzeńską pieczonkę. Nagrodą jest promocja Stowarzyszenia na łamach portalu Sądeczanin.info 

Patrzcie na te smakowitości! KGW już na Was czekają a za kilka godzin konkurs na tradycyjną potrawę regionalną

A jak głosowała nasza publiczność? Trzecie miejsce przyznaliście wymienionemu już Kołu Gospodyń Wiejskich Czarny Potok, drugie Stowarzyszenie „Aktywni dla Rozwoju” z Korzennej  Gospodyń Wiejskich w Tęgoborzu za żurek tęgoborski z jajkiem. Kto wygrał? Koło Gospodyń Wiejskich Gołkowice! I to koło otrzymało w nagrodzie kampanię promocyjną na portalu i w miesięczniku Sądeczanin. Przypomnijmy jeszcze raz, że to nasz debiutant!

A już lada chwila opublikujemy przepisy na zwycięskie potrawy. ([email protected] Fot.: ES, film: ES) © Materiał chroniony prawem autorskim

PATRONAT HONOROWY: MAREK KWIATKOWSKI - STAROSTA NOWOSĄDECKI
Zadanie Festiwal Smaku Sądecczyzny zrealizowano w ramach konkursu "Kulturalne SĄDECKIE - EDYCJA 2023" przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckie

Tak tu się dziś jadło! Pierwszy dzień Festiwalu Smaku Sądecczyzny za nami
Fotorelacja z pierwszego dnia Festiwalu Smaku Sądecczyzny zorganizowanego w ramach trzeciego Festiwalu Lachów i Górali na Nakle w Piwnicznej-Zdroju. (Fot.: ES i MS)


Dziękujemy za przesłanie błędu