Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
30/09/2021 - 16:00

Tego jeszcze na Sądecczyźnie nie było! Przeżyjmy to jeszcze raz! [WIDEO]

Od Festiwalu Lachów i Górali co prawda minęło już kilka tygodni, ale wieść o tym niezwykłym wydarzeniu, bezprecedensowym w skali Sądecczyzny i kraju nadal niesie się po naszym regionie i nie tylko. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników folkloru i samych uczestników imprezy przedstawiamy niepublikowaną dotąd wideo relację z korowodu inaugurującego imprezę w Piwnicznej-Zdroju.

Festiwal Lachów i Górali Europa Karpat, bo tak brzmi pełna nazwa tej niesamowitej, organizowanej po raz pierwszy imprezy to wydarzenie bez precedensu. Są tacy, którzy twierdzą, że wydźwiękiem impreza ta przebija nawet XII Festiwal Biegowy. Nie bez powodu. 50 zespołów reprezentujących folklor i tradycję Lachów i Górali oraz Słowacji, Węgier i Rumunii. W korowodzie uczestniczyła Banderia Konna „ISKRA” Dolina Dunajca.

Zobacz też: Tradycja jest Twoją godnością. Ta msza na pewno spodobała się Panu Bogu

Jako ojciec Festiwalu Lachów i Górali Zygmunt Berdychowski komentował przedsięwzięcie: - To jest poczucie dumy. To jest ogromne poczucie dumy. (…) Na niedawny festiwal zespołów folklorystycznych Tarzańska Jesień, który ma 40 lat tradycji przyjechało 13 zespołów folklorystycznych. Na festiwal w Kazimierzu, który jest największym w Polsce przyjechało 40 zespołów.

Piękne stroje, piękni, pełni pasji ludzie kilku pokoleń a do tego muzyka, muzyka i jeszcze raz muzyka. A do tego cudowna pogoda i widzowie, którzy włączali się i do przyśpiewek i do tańca. To właśnie takie interakcje są sensem i prawdziwą treścią podobnych spotkań, bo dowodzą, że tradycja jest ciągle żywa a co najważniejsze – zaraźliwa. Zresztą zobaczcie sami. (e.stachura@sadeczanin.info  Film: KS)

Partner Festiwalu Lachów i Górali:Dziękujemy za przesłanie błędu