Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/08/2021 - 14:05

Zespół Spod Kicek wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali

Prezentujemy cykl artykułów poświęconych 50 zespołom, które wystąpią podczas Festiwalu Lachów i Górali. Wielkie wydarzenie zainaugurowane lachowsko-góralskim korowodem rozpocznie się już 10 września w Piwnicznej-Zdroju. Przedstawiamy Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki prezentujący folklor Lachów Limanowskich.

Regionalny Zespól „Spod Kicek” – założony w 1990r. przez dwóch braci: Józefa i Wojciecha Tokarczyków. Na podstawie rodzinnych przekazów, wywiadów wśród starszych mieszkańców Mordarki i konsultacji muzealnych, bracia zdobywali wiedzę na temat strojów ludowych, obyczajów i zwyczajów Lachów Limanowskich.  Projekty strojów wykonał profesor  Zdzisław Szewczyk, on też sprawował nadzór nad ich szyciem. Wszystko to finansowali Józef i Wojciech Tokarczykowie.

Zespół ma w repertuarze 30 różnych widowisk, każde w opracowaniu muzycznym i teatralnym. Ich scenarzystą i reżyserem jest Józef Tokarczyk, opracowaniem muzycznym zajmuje się Piotr Broda.

W czasie swojej 30-letniej działalności  zespół wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Jest laureatem konkursów:

  • Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem – Złota Ciupaga, Brązowe Ciupagi i dwukrotnie Złoty Zbyrcok za najlepszą muzykę;
  • Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu – 2 Złote  Serca, 3 Srebrne Serca, 4 Brązowe Serca;
  • Ogólnopolski Sejmik Teatralny w Tarnogrodzie – 8 –krotny laureat;
  • Drużbacka w Podegrodziu – 10 Złotych Siekierek Drużby, Złote Basy i nagrody dla grup śpiewaczych;
  • Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej – Grand Prix oraz 5 Złotych Spinek.;
  • Beskidzka Podkówecka – 4 razy Złota Podkówka.

Zespół został nagrodzony:

  • Nagrodą Oskara Kolberga,
  •  Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Nagrodą im. Władysława Reymonta
  • Marszałek Małopolski uhonorował zespół Nagrodą Władysława Orkana
  • Polskie Radio  2 – krotnie przyznało Nagrodę Audycji „Kiermasz Pod Kogutkiem”
  • Srebrny Talar – nagroda Rektora WSB w Nowym Sączu.

Podczas Festiwalu Lachów i Górali zespół zaprezentuje program "Wyzwoliny na kowola”.

Opis programu wygląda intrygująco.... Młody chłopak kończy terminowanie w kuźni. Musi wykazać się wiedzą o tajnikach kowalstwa, ale jest też poddawany różnym próbom,  egzaminowany  przez kolegów  i  kowala, a wszystko to dzieje się w kuźni.  Ponieważ jest to w maju,  wszyscy umawiają się na spotkanie przy kapliczce i tam kowal ogłasza, że Jasiek skończył terminowanie i powinien zrobić muzykę. Ponieważ matka młodego kowala jest  ubogą wdową, Krzesny zaprasza wszystkich na muzykę do karczmy. Nim zaczną się wspólnie gościć i bawić zaczyna się obrzęd wyzwolin przygotowany przez kolegów. Śpiewem rozpoczynają : momy  tutoj  trzusło,  rzemienie i liny, zeby tobie Jaśku zrobić wyzwoliny.  Następnie jest ceremoniał golenia,  a potem obwiązywanie łańcuchem z podkowami, by miał szczęście w zawodzie, bo żelazo szczęście przynosi. Kiedy wykaże się już odpornością i wytrzymałością ogłasza się, że jest już kowalem. Jest też wątek miłosny budzącego się uczucia Jaśka do córki kowala i rozpoczyna się wspólna zabawa.... Wszystko to zobaczyć mogą Państwo na żywo już niebawem.

Zespół Regionalny "Spod Kicek" wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej. Przyjedź i zobacz go na żywo. Zapraszamy. Dokładny termin występu już niebawem.







Dziękujemy za przesłanie błędu