Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
31/08/2021 - 10:00

Zespół Podegrodzie wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali

Prezentujemy cykl artykułów poświęconych 50 zespołom, które wystąpią podczas Festiwalu Lachów i Górali. Wielkie wydarzenie zainaugurowane lachowsko-góralskim korowodem rozpocznie się już 10 września w Piwnicznej-Zdroju. Przedstawiamy Zespół Regionalny PODEGRODZIE z Podegrodzia prezentujący folklor Lachów Sądeckich.

Podegrodzko wioska to daleko słynie... rozsławiana w kraju i poza jego granicami przez Regionalny Zespół „Podegrodzie”. I słusznie, bo wieś to rzeczywiście słynna, znana szeroko, o bogatej historii i dużym znaczeniu, zarówno przed wiekami, jak i współcześnie. Zespół „Podegrodzie” istnieje od 1937 roku i jest najstarszym zespołem regionalnym na Sądecczyźnie. Historia powstania Zespołu związana jest z imprezą pod nazwą „Święto Gór” zorganizowaną w 1937 roku. Grupa działaczy podegrodzkich przygotowała na tę imprezę  okolicznościowy program "Wesele podegrodzkie" zgodnie z miejscową tradycją,  z banderią konną i na furmankach. Występ ten uważany jest za datę powstania Regionalnego Zespołu „Podegrodzie”. Przez wszystkie lata działalności Zespół był ambasadorem autentycznej kultury lachowskiej charakteryzującej się pięknem strojów, dynamiką tańców, melodyjnością , harmonią i humorem przyśpiewek lachowskich. Od samego początku Zespół "Podegrodzie" jest zespołem autentycznym a zachowanie tradycyjnej kultury ludowej Lachów Podegrodzkich – serca kultury lachowskiej, to podstawowe przesłanie Zespołu i jego rola. W swych programach „Podegrodzie” prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową. Bogaty repertuar zespołu obejmuje m. innymi: wesele podegrodzkie, „wiązowiny”, „Zielone Świątki”, „dożynki”, „zwoziny” oraz wiązankę tańców i pieśni tzw. „Grankę Podegrodzką”.
Do najbardziej znanych tańców lachowskich należą: „krzyżak”, „sztajer”, „tramelka”, „surok” oraz różnorodne walce i polki. Z rodzimego repertuaru podegrodzkiego, z podegrodzkich pieśni
i tańców oraz wzorów stroju korzystały i korzystają różne amatorskie zespoły pieśni i tańca.

Regionalny Zespół „Podegrodzie” ma na koncie wiele prestiżowych nagród, m.in. czterokrotnie Złotą Ciupagę – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (zdobyte w latach 1968, 1972, 1976 i 2008),   Złote Serce Żywieckie, Medal Województwa Małopolskiego oraz Złote Jabłko Sądeckie – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez starostę nowosądeckiego. W 1992 roku Zespół otrzymał Europejską Nagrodę za autentyczną sztukę ludową „  Europa - Preis fur  Volkskunst” a w 2008 r. odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Zespół „Podegrodzie” poza  występami w kraju prezentował  swój  folklor na występach gościnnych we Francji, Hiszpanii, b. Czechosłowacji , NRD i RFN, na Węgrzech, b.  Jugosławii , w Dani i Belgii, Grecji, Macedonii, Serbii  i Chinach.

We wrześniu 2002 roku zespół nagrał płytę CD, sfinansowaną przez Starostwo Powiatowe. Płyta niesie w świat i rozsławia lachowską wioskę i działający w niej Zespół, który pokochał dawną pieśń, lachowską muzykę, gwarę i taniec.

Ostatnie lata to dalsza praca Zespołu Regionalnego „Podegrodzie”, kontynuacja tradycyjnie organizowanych imprez, udział w konkursach i festiwalach folklorystycznych, śpiew i taniec na najrozmaitszych spotkaniach.

Zespół Regionalny "Podegrodzie" wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej. Przyjedź i zobacz go na żywo. Zapraszamy. Dokładny termin występu już niebawem.







Dziękujemy za przesłanie błędu