Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
23/08/2021 - 11:10

Zespół Dolina Słomki wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali

Prezentujemy cykl artykułów poświęconych 50 zespołom, które wystąpią podczas Festiwalu Lachów i Górali. Wielkie wydarzenie zainaugurowane lachowsko-góralskim korowodem rozpocznie się już 10 września w Piwnicznej-Zdroju. Przedstawiamy Zespół Regionalny DOLINA SŁOMKI ze Stronia prezentujący folklor Lachów Sądeckich.

Zespół Regionalny „Dolina Słomki” został założony w 2008 roku z inicjatywy Joanny i Romana Liszka. Pierwszym instruktorem Zespołu został pan Wojciech Bogucki, drugim pani Elżbieta Sroka. Obecnie jest nim pan Paweł Michalik.

Obecnie Zespół liczy około 87 osób w wieku od 3 do 60 lat. Podzieleni są oni na 4 grupy aby ułatwić organizację prób i występów.

Zespół pochodzi ze Stronia (Powiat limanowski, Gmina Łukowica). Reprezentuje region Lachów Sądeckich.

Każda grupa prezentuje program dostosowany do wieku i możliwości.  Zespół jest również zróżnicowany jeżeli chodzi o stroje. Najmłodsza grupa – dzieci – prezentuje się w prostych lnianych strojach i sukienkach. Pokazuje dawne zabawy i proste tańce. Średnia grupa już w okazalszych strojach pokazuje proste tańce jak polka, surok, szarpok. Najstarsza grupa i starości w tradycyjnych strojach lachowskich ukazuje całe bogactwo folkloru Lachów – polki, krakowiaki, sztajer, tramelka itp…

Zespół Regionalny "Dolina Słomki" wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej. Przyjedź i zobacz go na żywo. Zapraszamy. Dokładny termin występu już niebawem.Dziękujemy za przesłanie błędu