Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
14/07/2021 - 12:30

60 tys. zł nagród w Festiwalu Lachów i Górali. Zbliża się wielkimi krokami!

Już 10 września w urokliwym zakolu Popradu w Piwnicznej-Zdroju uroczyście rozpocznie się 2. Festiwal Lachów i Górali. Impreza potrwa trzy dni i będzie towarzyszyć 12. Festiwalowi Biegowemu.

Będzie uroczysta msza, będzie barwny pochód z udziałem co najmniej kilkunastu zespołów regionalnych i bogaty program występów artystycznych. Do tego goście ze Słowacji i Węgier. Atrakcje te czekają na wszystkich mieszkańców Sądecczyzny, jak i przyjezdnych turystów w strefie turystyczno-rekreacyjnej Nakło w Piwnicznej nad zakolem Popradu. Wielkie święto folkloru potrwa od 10 do 12 września br.

- Wydarzenie to nosi dumną nazwę „Festiwalu Lachów i Górali”, a rozpocznie ją uroczysty korowód wszystkich zespołów - informuje nas Przemysław Bawołek, dyrektor Fundacji Sądeckiej, organizatora przedsięwzięcia.

Idea festiwalu jest szczególnie wymowna. Górale i Lachy od stuleci nadawali kierunek rozwoju społeczeństw i kultury południowej Małopolski. Dwie kultury, które wniosły bezcenny wkład w budowę tożsamości regionów, kultury wyróżniające się bogactwem swego dorobku, wyjątkowością i kolorytem, który na stałe zagościły w tej części świata. Dotychczas na Sądecczyźnie brakowało takiego wydarzenia, które w sposób przejrzysty mogłoby zaprezentować bogatą kulturę obydwu grup. Cieszymy się, że SKT "Sądeczanin" i Fundacja Sądecka podjęły się tego zadania.

- Nie bez znaczenia jest też fakt, że równolegle imprezie towarzyszył będzie międzynarodowy Festiwal Biegowy, który pozostaje najwszechstronniejszą i jedną z największych imprez biegowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Obejmuje ponad 20 konkurencji na dystansach od 300 metrów do 100 kilometrów, a łączna długość tras przekracza 300 kilometrów. Wydarzenie to ściąga corocznie tysiące gości i sportowców z Polski i świata. Jest one jednocześnie doskonałą promocją walorów turystycznych, przyrodniczych, i kulturowych małopolski, a przede wszystkim pięknego folkloru. Festiwal lachowsko-góralski nabiera tutaj szczególnego wymiaru.

Łączna pula nagród w festiwalu Lachów i Górali wyniesie 60 000 zł. Zgłoszenia zespołów przyjmowane są do 6 sierpnia br., a ich występom bacznie przyglądać się będzie powołana przez organizatorów komisja artystyczna złożona z etnografów, choreografów i muzyków.

- Zachęcamy wszystkie zespoły regionalne, prezentujące autentyczne tradycje lachowskie, góralskie i inne także występujące na Sądecczyźnie. Jesteśmy otwarci na przyjęcie gości: lachów i górali także spoza naszego regionu. Wystarczy przed 6 sierpnia przesłać do organizatorów swe zgłoszenie. Liczba występujących może być ograniczona, dlatego o kwalifikacji decydowała będzie kolejność przyjęcia zgłoszeń - dodaje Przemysław Bawołek.

To jednak nie wszystko. Organizatorzy przygotowali dla zespołów regionalnych nie lada atrakcje, bowiem poza możliwością występu scenicznego, będzie także okazja wystartowania w Biegu Lachów i Górali oraz pozostałych konkurencjach zręcznościowych pod nazwą „Batalie Lachowsko-Góralskie” i zdobyć dodatkowe nagrody, o czym będziemy pisać już niebawem.

Więcej informacji: tel: (18) 475 16 30, mail: [email protected]

Do pobrania:

Regulamin Festiwalu Lachów i Górali 2021

Formularz zgłoszeniowy do Festiwalu Lachów i Górali-pdf

Formularz zgłoszeniowy do Festiwalu Lachów i Górali-doc

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2021.

(P.B.)Dziękujemy za przesłanie błędu