Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
06/09/2022 - 14:15

Folklor Górali Białych na Festiwalu Lachów i Górali

Reprezentanci unikalnego regionu etnograficznego województwa małopolskiego, Zespół Regionalny "Gorce" z Kamienicy, wystąpią na Festiwalu Lachów i Górali.

Folklor Górali Białych na Festiwalu Lachów i Górali

Zespół Regionalny "Gorce" z Kamienicy, nieprzerwanie i systematycznie od 70-ciu lat, jest kontynuatorem tradycji Górali od Kamienicy i pielęgnuje je w tradycyjnej formie. Zespół wyróżnia autentyczność nie tylko na scenie, ale też we wzajemnych i społecznych relacjach. Ta przyjazna atmosfera oraz chęć pielęgnowania i propagowania tradycji stały się magnesem przyciągającym do zespołu nowych uczestników.

"Gorce" to zespół wielopokoleniowy, tańczą i śpiewają w nim mieszkańcy Kamienicy i okolicznych miejscowości. Obecnie instruktorem a zarazem opiekunem jest Elżbieta Citak.

Jego założycielami byli miejscowi pasjonaci: Rozalia Wójcik (Rajnfus) - ówczesna kierowniczka świetlicy, Anastazja Jawor (Wojcieszak), Władysław Opyd, Stanisław Chmielowski oraz Stanisław Kurzeja. Oni też jako pierwsi rozpoczęli zbieranie i zapisywanie rodzimego folkloru. Dzięki nim w repertuarze Zespołu znajdują się przyśpiewki i melodie pozyskane od najstarszych mieszkańców okolic. 

W tym roku zespół został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Otrzymał również wyróżnienie na Międzynarodowym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. 

Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich przeglądów i festiwali folklorystycznych oraz zdobywcą prestiżowych nagród i wyróżnień. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie honorowany i nagradzany.

Zespół Regionalny "Gorce" mają również w swoim dorobku nagranie płyt z repertuarem zespołu: „Z gór Ci jo” „Nie uwodź…, bo mnie nie uwiedzies” oraz opracowanie i wydanie śpiewnika „Pieśni Kamienickich Górali”. Nadal są aktywne i twórcze, a wyjątkowość tej grupy ma swoje źródło w osobowości każdego z członków. Słusznie od lat  Zespół uważany jest w gronie folklorystów za modelowego nośnika tradycyjnej kultury. Za to właśnie uhonorowany został w 1999 roku nagrodą im. prof. R. Reinfussa oraz Parzenicą Góralską podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

(P.B.)







Dziękujemy za przesłanie błędu