Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
05/09/2022 - 15:25

Salon Przemysłu Turystycznego w Piwnicznej-Zdroju: wszystko o turystycznym biznesie

W ponad 38-milionowej populacji mieszkańców Polski liczba seniorów przekracza już dziesięć milionów osób i ma tendencję rosnącą. Prognozuje się, że do roku 2050 osoby powyżej 60. roku życia będą stanowiły około 40 procent polskiego społeczeństwa. Seniorzy to ta grupa społeczna, która stawia też na aktywny tryb życia (jeśli tylko nie ma przeciwskazań zdrowotnych), wychodzi i wyjeżdża na wycieczki, jest za pan brat z turystyką. Jakie są szanse i wyzwania stojące przed turystyką senioralną po pandemii? Tego dowiecie się w sobotę (10 września) podczas IV Salonu Przemysłu Turystycznego w Piwnicznej Zdroju.

„Seniorzy, przyjeżdżajcie! – szanse i wyzwania związane z turystyką senioralną” – to hasło sobotniego (9 września – godz. 10) panelu otwierającego tegoroczny dwudniowy Salon Przemysłu Turystycznego w Piwnicznej-Zdroju.

Salon Przemysłu Turystycznego od kilku lat wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu rynku turystycznego. Konferencja stała się cyklicznym spotkaniem, które służy integracji środowisk samorządowych, biznesowych i naukowych, działających w branży turystycznej i ją wspierających.

Zapraszamy na IV Salon Przemysłu Turystycznego 9 i 10 września (sobota i niedziela) do strefy sportowo-turystycznej „Nakło”. Konferencja odbędzie się podczas 13. Festiwalu Biegowego, wielkiego, trzydniowego (od 9 do 11 września) wydarzenia, które ściągnie do uzdrowiska nad Popradem tysiące miłośników biegania i innych form aktywnego wypoczynku. W tym samym czasie odbędzie się tu Festiwal Lachów i Górali, w którym weźmie udział kilkadziesiąt folkowych zespołów z Polski i zagranicy. 

Jakie szanse i wyzwania stoją przed turystyką senioralną?  Zwłaszcza po trudnym okresie pandemicznym. Będzie to jeden z kluczowych tematów tegorocznego Salonu Przemysłu Turystycznego. Wśród tegorocznych panelistów, którzy będą wypowiadali się na ten temat są m.in.:

  • Wiesława Borczyk, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku,
  • Leszek Zegzda, były prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej
  • Małgorzata Tokarska, właścicielka biura Accessible Poland Tour

Warto podkreślić, że turystyka senioralna, przed pandemią cieszyła się wśród seniorów ogromną popularnością. Grupa wiekowa senioralna będzie, jak prognozują specjaliści w tym zakresie, bardzo ważna w segmencie turystyki. Musimy być przygotowani na to, że ta właśnie grupa będzie coraz aktywniej spędzała swój wolny czas. Musimy mieć dla seniorów przygotowane produkty. 

Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która wiele może powiedzieć na temat polityki senioralnej nie ukrywa, że okres pandemii był bardzo trudny – szczególnie dla grupy osób starszych.

- Podczas pandemii seniorzy ograniczyli kontakty międzyludzkie do minimum – mówi Wiesława Borczyk. – Większość seniorów była zamknięta w tym czasie w domach. Obecnie ta aktywność senioralna, a mam tu na myśli wspólne wyjścia turystyczne, edukacyjno-turystyczne znowu odżywa.

Rodzi się jednak pytanie – dodaje nasza rozmówczyni: jak przygotowana jest oferta turystyczna dla tej grupy przez biura turystyczne, ośrodki, pensjonaty? Istotne jest to, aby seniorzy w takich obiektach turystycznych byli umieszczani w pokojach nie na wyższych kondygnacjach w budynku, ale na parterze czy pierwszym piętrze.

- Chodzi o to, aby warunki pobytu podczas wyjazdu turystycznego były dostosowane do możliwości osób starszych – zauważa Wiesława Borczyk.  – Kluczową kwestią jest też zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Te osoby muszą być pewne, że podczas takiego turystycznego wyjazdu są zaopiekowane do maksimum, także pod względem medycznym.

Nasza rozmówczyni nie ukrywa również, że coraz bardziej odczuwalna drożyzna, rosnąca inflacja, koszty utrzymania mogą, niestety być barierą w planowaniu przez seniorów wyjazdów turystycznych i korzystaniu z innych form atrakcji turystycznych.

Sporo seniorów nie zamyka się w czerech ścianach. Uczęszcza do Uniwersytetów Trzeciego Wieku, rozsianych w różnych częściach kraju. Taki funkcjonuje również w Nowym Sączu. Seniorzy – słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku bardzo chętnie korzystali do tej pory z wyjazdów edukacyjno-turystycznych i wyjazdów z zakresu profilaktyki zdrowotnej (pobytowe wczasy nad morzem).

Uczestnicy sobotniego panelu będą także rozmawiali o wyzwaniach, jakie stoją przed turystyką senioralną i szukali odpowiedzi, w jakim kierunku będzie się ona rozwijała po pandemii?

Wiesława Borczyk przyznaje, że już zauważalny jest trend w kierunku – raczej jednodniowych wyjazdów.

- Na odżycie turystyki senioralnej w takim wymiarze, jak przed pandemią trzeba będzie jednak trochę poczekać – uważa nasza rozmówczyni.

[email protected], fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu