Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
08/05/2023 - 13:40

Zniknęło osiem worków śmieci z niebieskiego szlaku na Halę Łabowską. Mimo złej pogody

Blisko 50 osób wzięło udział w niedzielę, 7 maja w drugiej wycieczce w ramach akcji „Dbam o Sądeckie 2023”. Pogoda nie rozpieszczała: było chłodno i mglisto, ale posprzątali niebieski szlak z Łomnicy-Zdrój na Halę Łabowską. W sumie zebrali osiem worków śmieci.

Po wielkiej akcji sprzątania ścieżki przyrodniczej w Rezerwacie Diable Skały w Bukowcu (gm. Korzenna) wolontariusze ze Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki tym razem wrócili na szlaki Beskidu Sądeckiego. Mimo nieprzyjaznej aury około 50-osobowa grupa ruszyła niebieskim szlakiem z Łomnicy-Zdroju na Halę Łabowską, a ich przewodnikiem była Zuzanna Długosz, czyli słynna Baba
z gór. 

- Z racji mglistej pogody na szlaku spotkaliśmy mnóstwo ślimaków, a także piękne salamandry plamiste. To największy polski płaz ogoniasty, który jest pod ścisłą ochroną i nie można go dotykać. Wydzielane ze skórą płaza substancje mogą spowodować kłopoty zdrowotne. Szczególnie groźne jest przetarcie oczu dłonią, w której przed chwilą trzymało się salamandrę. Przy każdej okazji warto o tym przypominać, szczególnie dzieciom. Ale trzeba też dbać o dom leśnych zwierząt i mamy nadzieję, że na słynnym szlaku „77 zakrętów, jak nazywana jest niebieska trasa z Łomnicy na Halę Łabowską, będzie już czyściej – mówi Zuzanna Długosz.

Czytaj również: Sporo śmieci zniknęło z urokliwego sądeckiego rezerwatu. Zbierał je nawet wójt

Wolontariuszom udało się zebrać osiem worków śmieci. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Kolejna wycieczka w ramach akcji planowana jest w niedzielę, 21 maja z Powroźnika do Muszyny. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: dbamosadeckie.pl.

oprac. [email protected], fot. Damian Radziak

Zniknęło osiem worków śmieci z niebieskiego szlaku na Halę Łabowską
Blisko 50 osób wzięło udział w niedzielę, 7 maja w drugiej wycieczce w ramach akcji „Dbam o Sądeckie 2023”. Pogoda nie rozpieszczała piechurów - było chłodno i mglisto, ale posprzątali niebieski szlak z Łomnicy-Zdrój na Halę Łabowską. W sumie zebrali 8 worków śmieci.


Dziękujemy za przesłanie błędu