Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
07/01/2024 - 05:40

Wyrzucisz choinkę, zapłacisz wysoki mandat. Jak pozbyć się drzewka zgodnie z przepisami?

Tradycja nakazuje, by ubraną w Wigilię choinkę rozebrać zaraz po święcie Trzech Króli. Ale i bez tego wiele osób jest już gotowych do usunięcia drzewka z domu – zwłaszcza tego w postaci naturalnej i ściętego, a nie w doniczkach. Po dwóch tygodniach z praktycznie każdego świerka opadają już igły i komplikują sprzątanie mieszkania czy domu. Jak wyrzucić choinkę, by nie złamać przepisów i nie narazić się na karę?

Choinka jest takim samym odpadem jak każdy inny i podlega segregacji. W zależności od tego czy drzewko jest sztuczne czy naturalne, dostarczy przy tej segregacji mniejszych lub większych problemów.

Choinka do śmietnika: jak wyrzucić zgodnie z przepisami

Najprościej jest gdy choinka jest nie za duża – na tyle, że bez trudu zmieści się do pojemnika na odpady, zwłaszcza poskładana – i w całości wykonana z plastiku, w tym pozbawiona ozdób, np. bombek. Wtedy wiadomo – pojemnik na plastiki w ramach segregacji.

Gdy plastik wymieszany ze szkłem, trzeba jednak wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. A gdy sztuczne drzewko jest duże i nie daje się poskładać? Nie wolno go wynieść i po prostu zostawić w altance śmietnikowej bez wrzucania do odpowiedniego pojemnika. Jak każdy duży gabaryt, w takiej sytuacji powinno się je oddać w specjalnym wyznaczonym przez gminę punkcie selektywnej zbiórki odpadów.

Takie porzucenie w altance obok pojemników, zarówno sztucznego drzewka jak i naturalnej choinki to naruszenie przepisów podobne do tego jak niewłaściwa segregacja czyli wrzucenie odpadu nie do tego pojemnika co trzeba.

Nieprawidłowe wyrzucenie choinki: mandat 500 złotych

Niezgodne z przepisami pozbycie się choinki może kosztować kilka razy więcej niż samo jej nabycie. Za niewłaściwe segregowanie odpadów grozi bowiem mandat do 500 złotych.

Naturalna choinka powinna być połamana – jeśli nie chce jej specjalnie transportować do punktu selektywnej zbiórki odpadów – i umieszczona w pojemniku z odpadami biodegradowalnymi, a jeśli takiego nie ma, to na odpady zmieszane.

Jeśli choinka była w donicy, to plastik powinien trafić do odpowiedniego pojemnika, ziemia z niego do pojemnika z odpadami zmieszanymi, a sama choinka do pojemnika z odpadami biodegradowalnymi.

Ogrodnicy dodatkowo radzą, by jeśli mamy możliwość, a choinka w donicy wciąż jest żywa, najlepiej ją przetrzymać i wiosną przesadzić do ziemi – będzie wtedy dalej rosła.

Z kolei połamane gałązki żywej choinki można wrzucić do przydomowego kompostownika, jeśli się taki posiada.   ([email protected]) fot. manfredrichter/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu