Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
05/12/2023 - 21:00

Wygłodniałe wilki podchodzą blisko domów pod Nowym Sączem

Jakiś czas temu śmiało sobie poczynały w okolicach Limanowej, gdzie ich łupem padły owce, cielęta, kozy, a nawet psy. Teraz widziane były w pobliżu domów pod Nowem Sączem. Czy jest się czego bać?

Czytaj też Takiej zimy dawno nie było. Jak zatrzymać ciepło w domu. Sprytne oszczędności 

Wilki grasują pod Nowym Sączem

 Były widziane w okolicach Paszyna.  Podchodziły pod domy mieszkańców przysiółków Zagroda i Szpakówka, poinformował urząd gminy w Chełmcu.

Drapieżniki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore  lub zranione – czytamy na internetowej stronie samorządu.  

Od jakiegoś czasu wilki pojawiają się regularnie w okolicach Limanowej. Kilka miesięcy temu zagryzły pasące się koło domu owce w Siekierczynie. Rok temu, w zimie, pojawiły się na ulicach miasta. Swojego czasu do sieci trafiło nagranie samotnego wilka, który nocą biegał po Limanowej, między blokami.

Czytaj też To jeszcze nie koniec. Idzie do Nowego Sącza kolejna śnieżyca i wściekły atak mrozu

Wilków jest coraz więcej

Ostatnio w ogóle wilków w Polsce przybyło i można je spotkać w całym kraju. Ich liczebność jest szacowana na poziomie ponad trzech tysięcy. Na południu kraju, w pasie Karpat, były zawsze – wskazywał  w rozmowie z „Sądeczaninem” Stanisław Michalik, szef  Nadleśnictwa Piwniczna i podkreśla, że ataki na domowe zwierzęta zdarzają się od wielu lat.

- Co prawda zwierzyny roślinożernej w lasach Karpat jest sporo i wilki są w stanie upolować dla siebie sarny, jelenie, czy też dziki, ale zawsze też polowały na zwierzęta domowe – dodaje leśnik. - Każde zwierzę jest oportunistą. Chce jak najmniejszym nakładem sił, energii, straconego czasu i zagrożeń zdobyć jak najlepszy efekt pokarmowy. Owce, krowy, cielęta czy nawet psy na łańcuchu, są najłatwiejszą zdobyczą. Można je zabić bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Czytaj też Tak się żywi mrozem smog w Nowym Sączu. Wskazania pyłomierza budzą grozę!

Czy wilki mogą być agresywne wobec ludzi?  

Jak mówi Michalik nie jest znany przypadek, żeby wilki wprost zaatakowały człowieka.  - Mogą być agresywne w sytuacji, kiedy ktoś broni zwierząt domowych, które zostały zaatakowane, ale na ludzi nie polują. Nie traktują nas jako źródło pożywienia – uspokaja leśniczy.   

Mówi się o tym, że to wilki przenoszą się do ludzkich siedlisk.  A może jest odwrotnie? To może my wdarliśmy się w wilczy świat? Duże kompleksy leśne zginęły. To człowiek wtargnął tam z drogami i osiedlami jednorodzinnych domów. -To można powiedzieć o wszystkich gatunkach zwierząt, jeleniach sarnach, dzikach… jeżeli ten obszar jest rozczłonkowany, zajmowany przez zabudowania, to w oczywisty sposób z jednej strony pogarszają się warunki życia zwierząt, z drugiej strony w tych warunkach muszą się adaptować i porodzić się z takim stanem rzeczy i maksymalnie wykorzystać możliwości jakie takie miejsce im stwarza. To nie dzieje się gwałtownie. To pewien proces- konkluduje leśnik. ([email protected]) fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu