Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
19/12/2022 - 12:30

W tych miejscowościach padły w nocy najniższe temperatury. Ponad 20 kresek na minusie

Ostrzeżenia się sprawdziły – poprzednia noc była rzeczywiście bardzo mroźna. W kilku miejscowościach Małopolski odnotowano najniższe temperatury, choć do rekordu im daleko. Szczegóły sprawdzicie poniżej.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 19 grudnia, termometry w Małopolsce pokazały poniżej 20 stopni Celsjusza. W Ratułowie (gmina Czarny Dunajec, powiat nowotarski) słupki spadły aż do minus 22,3 stopni Celsjusza.

Już około godziny 23 w niedzielę wiadomo było, że i w Poroninie (powiat tatrzański) ta noc nie będzie należała do najcieplejszych. Ostatecznie temperatura w tej miejscowości spadła do minus 20,2 stopni Celsjusza.

Jak podaje redakcja RMF FM, taką samą temperaturę zarejestrowano w świętokrzyskim Bodzentynie. Kolejną miejscowością w rankingu mroźnej nocy jest Leszczowate w województwie podkarpackim, gdzie termometry pokazały 19,9 stopnia Celsjusza.

Poranne dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że najniższą temperaturę minimalną odnotowano w Terespolu (województwo lubelskie) – minus 17,1 stopni Celsjusza. Badania temperatury przy gruncie pokazały jeszcze niższy wynik – minus 26 stopni.

Z map opublikowanych przez IMGW można wyczytać, że w naszym regionie temperatura minimalna wynosiła minus 15,9 stopni, a temperatura przy gruncie była niewiele niższa – minus 16 stopni. To oczywiście dane zebrane w lokalnych stacjach meteo.

Mroźna noc dokuczyła w szczególności mieszkańcom południowej i wschodniej części kraju. Najcieplej było natomiast w Świnoujściu i Kołobrzegu. W tej pierwszej miejscowości temperatura minimalna poprzedniej nocy wyniosła jedynie minus 5,2 stopnie Celsjusza.

- Kiedyś to były zimy! Nie to, co teraz… - powiedzą z pewnością niektórzy. Przypominamy więc, jaka była najniższa temperatura w Polsce w historii pomiarów.

Rekord został odnotowany w Żywcu. To tu, 10 lutego 1929 roku termometry wskazały minus 40,6 stopnia Celsjusza. Nie jest jednak wykluczone, że w tym samym czasie w Kotlinie Żywieckiej i na Podhalu mróz był jeszcze większy, ale nie odnotowały tego stacje meteo. ([email protected], fot. SKS)Dziękujemy za przesłanie błędu