W lasach Sądecczyzny można spotkać niebieskie stworzenia. Są naprawdę piękne

Choć nie wszyscy lubią ślimaki, bo niszczą uprawy, to te są naprawdę piękne. Mowa oczywiście o pomrowie błękitnym, którego możemy spotkać na Sądecczyźnie, dlatego jeśli wybieracie się do lasu, to patrzcie pod nogi. Jest duże prawdopodobieństwo że go spotkacie, szczególnie po deszczu.
Pomrów błękitny bardzo licznie występuje w Bieszczadach, Tatrach i innych karpackich pasmach górskich. Można go spotkać zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Czasem chowa się pod kamieniami albo pniami martwych drzew. Żywi się porostami, grzybami i poziomkami. Jest to jeden z większych ślimaków, które możemy spotkać w Polsce. Osiąga nawet kilkanaście centymetrów długości. Najczęściej ma kolor niebieski, rzadziej fioletowy albo zielony. Zdarzają się także brązowe osobniki.
Co ciekawe, pomrowy błękitne składają jednorazowo aż kilkadziesiąt jaj, a po ich złożeniu dorosłe osobniki giną. Zimują jedynie jaja i osobniki młodociane.
Patrząc na piękne zdjęcie pomrowa błękitnego myślę, że nie trzeba was zachęcać, abyście się wybrali do lasu w poszukiwaniu tego niezwykłego ślimaka. ([email protected] Źr. Wikipedia, Fot. R. Gajewski)