Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
13/03/2023 - 13:30

W biały dzień spotkał w Powroźniku to niezwykłe zwierzę. Spacerowało środkiem drogi

Prawie wszyscy o nich słyszeli, ale mało kto widział w ich naturalnym środowisku. Udało się to naszemu Czytelnikowi, który nie dość, że spotkał to wyjątkowe zwierzę, to jeszcze udało mu się je sfotografować. Zobaczcie sami!

Jeszcze do niedawna wilki były obecne jedynie na niewielkim obszarze Polski – w Karpatach, na Podlasiu i na Mazurach. W tej chwili można je spotkać w całej Polsce. W ostatnim czasie ich liczebność znacznie wzrosła. Choć każdy o nich słyszał, mało komu udało się zobaczyć te dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Coraz częściej jednak wilki zatracają swój instynkt samozachowawczy i coraz mniej obawiają się ludzi. 

Zobacz też Wilki grasują w Słowikowej i Siedlcach. Zagryzły dwa psy tuż przy domach

Kilka dni temu, naszemu Czytelnikowi panu Sławomirowi, w Powroźniku udało się spotkać wilka. Zwierzę poruszało się środkiem drogi. Było bardzo czujne. Rozglądało się na wszystkie strony i szybko się przemieszczało. Nie było agresywne. Panu Sławomirowi udało się uwiecznić na fotografiach to niezwykłe spotkanie.

Dlaczego wilk wędrował samotnie, a nie w watasze? Jakiś czas temu, na łamach naszego portalu, Nadleśniczy Nadleśnictwa Piwniczna Stanisław Michalik tłumaczył, że często dochodzi do takich sytuacji, że starszy, dominujący samiec przegrywa z młodszym przeciwnikiem i wtedy odchodzi z watahy. Kto wie, być może tak właśnie było. Takie wilki wędrują wtedy samotnie i szukają łatwego pożywienia. Żywią się napotkaną padliną. Czasem zagryzają zwierzęta domowe i gospodarskie.

Zobacz też Wilki na terenie gminy Sękowa. Urząd ostrzega, sprawdź jak się zachować

Czasem też dochodzi do takiej sytuacji, że w watasze jest duża konkurencja wśród samców i młode wilki, które nie są w stanie osiągnąć dominacji, opuszczają ją i wyruszają na poszukiwanie nowych terytoriów.


Jak zachować się, gdy spotkamy na swojej drodze wilka? Tak jak przy każdym dzikim zwierzęciu. Przede wszystkim nie powinniśmy się zbliżać do niego i najlepiej jak oddalimy się od miejsca, w którym to zwierzę przebywa. Rzadko się zdarza, aby pojedynczy wilk zaatakował człowieka. Aby do tego doszło, musiałby być chory. ([email protected] Fot. Czytelnik Sławomir)Dziękujemy za przesłanie błędu