Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
29/03/2022 - 12:35

Uwaga na wilki! W Gorlicach wydano ostrzeżenie. Co z resztą Sądecczyzny?

Po tym jak wilki zaczęły coraz śmielej podchodzić pod zabudowania w miejscowości Szymbark, gdzie zagryzły nawet psa, władze gminy Gorlice wydały specjalny komunikat ostrzegawczy. Czy na Sądecczyźnie sytuacja w relacjach z wilkami też się zaogniła w ostatnim czasie?

Apel władz gminy Gorlice. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, bywa jednak, że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku spotkania wilka należy spokojnie się oddalić, a gdy wilk wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 metrów, należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Urząd Gminy Gorlice.
W Polsce wilki znajdują się pod ochroną, a ich odstrzał jest zabroniony!
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie poniższych zasad:

Nie dokarmiaj wilków, jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory lub nie utrzymuje dystansu 30 metrów od człowieka – zawiadom Urząd Gminy Gorlice.
Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.
Między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi – taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!
Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Krakowie.
W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w miejscowym Nadleśnictwie.

Zobacz też: Wilki rozszarpały psa. Ty też trzymasz psa na łańcuchu?

Jak to wygląda na terenie Sądecczyzny? Czy i tu są powody do niepokoju? Zacznijmy od Nadleśnictwa Piwniczna. Jak podkreśla nadleśniczy Stanisław Michalik, na tym terenie dominuje rozporoszona zabudowa, bliskie spotkania z wilkami nie są zatem niczym nadzwyczajnym, ale na dziś nie ma powodów do podnoszenia szczególnego larum. Ci, którzy mieszkają w domach blisko wilczych szlaków doskonale wiedzą, że wilki są zagrożeniem dla ich inwentarza: kóz, owiec czy nawet psów, ale doskonale wiedzą jak się w związku z tym zachować.

Gdzie wilki widywane są najczęściej? Takich miejsc jest kilka. Pierwsze to Rechmanówka, enklawa z trzema domami w Łomnicy w gminie Piwniczna-Zdrój. Mieszkańcy widują wilki niemal cały czas. Kolejne miejsca to Przełęcz Gromadzka na styku Nadleśnictwa Piwniczna i Krościenko. Całe Kosarzyska, Obidza, Magury i Niemcowa. – Słynna babcia Nowakowa śmiała się, że jest jak „tańcząca z wilkami”, ale nigdy nie czuła się tym zagrożona – zaznacza Michalik.

Na terenie Nadleśnictwa Nawojowa najbardziej newralgicznym miejscem, jeśli chodzi o kontakt z wilkami jest Łabowa, a dokładniej Łabowiec. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji To była jatka, wilki zabijały dla zabawy. UWAGA! Drastyczne zdjęcia
Wójt Marta Słaby wystąpiła nawet do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na odstrzał jednego z wilków, ale jej nie uzyskała. Wilki są też częstymi gośćmi w okolicy Feleczyna, a dokładnie miejsca rekreacyjnego zorganizowanego przez nadleśnictwo. Schodzą skuszone zapachem jedzenia, ale nie było do tej pory sygnałów, o bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, nie mówiąc już o zagrożeniu. Wilki schodzą pod wiatę gdy ludzie już się stąd wyniosą.

Na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz a dokładniej gminy Stary Sącz wilki widywane są najczęściej w okolicy Przehyby. Od lat są też stałymi gośćmi gminy Korzenna. Ostatnio wilk wędrował między zabudowaniami Lipnicy Wielkiej.

Zajrzyjmy do sąsiadów. Na terenie działania Nadleśnictwa Limanowa najwięcej szkód spowodowanych wilczymi atakami na zwierzęta gospodarskie jest w rejonie miejscowości: Słopnice, Stara Wieś, Jurków, Mszana Górna, Łętowe.

W Nadleśnictwie Łosie wilki najczęściej zbliżają się do ludzkich siedzib i robią szkody w okolicy sołectwa Skwirtne i w miejscowości Izby. Wilki systematycznie atakują bydło mięsne z jednego z gospodarstw na terenie tej miejscowości. Do tej pory właściciele stracili już ponad dwadzieścia sztuk. Mówimy tu o bykach, jałówkach, ale przede wszystkim cielętach. Do ataków dochodzi mimo że zainstalowane są tu tutaj najróżniejsze zabezpieczenia: elektryczne pastuchy, oświetlenie, sygnalizacja dźwiękowa a stada dodatkowo pilnują ludzie. (ES [email protected] Fot.: pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu