Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
21/12/2022 - 13:20

Tym oddychamy w Nowym Sączu. Wyniki badań popiołu z pieców są przerażające [ZDJĘCIA]

Strażnicy miejscy prowadzą w Nowym Sączu bardzo intensywne kontrole palenisk domowych pod kątem spalania śmieci przez mieszkańców. Są one teraz bardzo zintensyfikowane. Władze miasta wydały bezpardonową walkę tym, którzy palą w domowym palenisku niedozwolonymi substancjami. Niestety, mimo to w Sączu, który jest miastem, gdzie stan powietrza jest bardzo zły nadal są tacy mieszkańcy, którzy łamią przepisy.

W Nowym Sączu trwa akcja „Zero tolerancji dla trucicieli”. O tym, że takie działania będą podejmowane prezydent miasta Ludomir Handzel zapowiadał jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nie krył, że kroki, które zostaną podjęte, by ukrócić proceder spalania odpadów w domowych paleniskach będą zdecydowane i nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy będą nimi palić, mając za nic zdrowie mieszkańców.

- Jestem przekonany, że większość nowosądeczan nie truje swoich współmieszkańców, ale nie możemy pozostawać obojętni na tych, którzy łamią przepisy i spalają śmieci w swoich paleniskach. W tym przypadku tolerancji nie będzie – zapowiadał we wrześniu, przed sezonem grzewczym prezydent Handzel.

Obawy ratusza dotyczące stanu powietrza w Nowym Sączu, niestety, potwierdziły się. Jak wynika z najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego za rok 2021 – Nowy Sącz zajmuje trzecie miejsce w kraju, jeśli chodzi o najwyższe średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu. To jednak nie koniec złych wieści po analizie tego raportu. Stolica Sądecczyzny plasuje się także na piątym miejscu, jeśli chodzi o największą liczbę dni smogowych.

To, że nie będzie pobłażania dla trucicieli, którzy mimo obowiązujących zakazów palą w domowych paleniskach czym popadnie wybrzmiało też bardzo głośno z ust włodarza miasta podczas sesji Rady Miasta Nowego Sącza w październiku, a więc, gdy zaczął się sezon grzewczy.

- Podkreślam to z całą mocą - będę walczył ze spalaniem odpadów i wszystkich niedozwolonych substancji w przydomowych piecach. Wykupiliśmy dodatkową liczbę próbek, które możemy pobrać z palenisk i będę w tym zakresie konsekwentny. Zdrowie i życie, szczególnie naszych dzieci, nie ma żadnej ceny – mówił na sesji prezydent.

Z budżetu miasta zostały wyasygnowane dodatkowe środki właśnie na pobieranie próbek popiołu z domowych palenisk. Kontrole strażników miejskich odnośnie tego, czym nowosądeczanie palą w domowych paleniskach zostały zintensyfikowane od połowy października.

Czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu