Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
01/03/2022 - 14:15

TAURON buduje domy dla… bocianów. Ile takich domów jest w naszej okolicy?

Tak, jak obiecaliśmy będziemy się starać systematycznie dostarczać Wam porcji „dobrych wiadomości”. Po nagraniu kąpiącego się jelenia z piwniczańskich lasów pora na fantastyczną akcję TAURON Dystrybucja. Energetycy wszędzie tam, gdzie bociany robią gniazda na słupach energetycznych instalują im bezpieczne platformy.

- Około 80 gniazd na słupach energetycznych znajduje się na terenach podgórskich i górskich, z czego w okolicach Limanowej i Gorlic około 30. 463 gniazda mamy na terenie całego województwie małopolskiego – informuje Czytelników Sądeczanina Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja S.A. - Na terenie działania TD mamy w sumie około 2200 gniazd bociana białego na słupach energetycznych nN i kilka na SN.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że akcja się naprawdę sprawdza - w 2021 r. na terenie województwa małopolskiego zostało zaobrączkowanych 389 piskląt w 145 gniazdach.

Jak wygląda akcja od strony technicznej? Co roku w sezonie jesienno-zimowym, gdy bocianów nie ma w Polsce energetycy z TAURON Dystrybucja prowadzą prace pielęgnacyjne i montują platformy dla bocianów  w około 200 miejscach. Nowopowstałe gniazda wynoszone są powyżej przewodów, którymi płynie prąd. Prace są konieczne, ponieważ gniazda zlokalizowane bezpośrednio na słupie energetycznym i z dużą ilością materiału, stanowią zagrożenie dla samych bocianów, bezawaryjnej pracy sieci energetycznej i otoczenia. Niekiedy energetycy muszą interweniować w związku z uszkodzonymi gniazdami przez wiatr, burze i wichury.

Zobacz też: Jeleń zażywa kąpieli. Toż to kwintesencja szczęścia [FILM]

TAURON Dystrybucja w ramach prowadzonej od wielu lat akcji „Bociany TAURONA” realizuje szereg działań na rzecz bocianów, które wybrały sieć dystrybucyjną spółki, jako miejsce budowy gniazda. Zakres i rodzaj prac jest związany z cyklem życia ptaków i przepisami prawa, ponieważ bociany objęte są ścisłą ochroną. Dlatego do gniazd można się zbliżać, kiedy ptaków w nich nie ma. Od połowy  października do końca lutego energetycy oczyszczają, uszczuplają i odbudowują gniazda oraz instalują metalowe platformy zabezpieczające gniazda na kolejne sezony.

– Bociany coraz chętniej zakładają gniazda na słupach energetycznych, ponieważ czują się na nich bezpieczne. W praktyce nie jest to miejsce idealne dla ptaków, ponieważ przebywają w bliskim sąsiedztwie przewodów pod napięciem i mogą ulec porażeniu. Poza tym duże i ciężkie konstrukcje  gniazd mogą niebezpiecznie obciążać słupy i uszkadzać przewody. Dlatego przeglądamy gniazda i wybieramy te, które wymagają interwencji. Reagujemy też na otrzymane zgłoszenia od mieszkańców  i sympatyków ptaków. Wszystko po to, aby zminimalizować zagrożenia dla  bocianów oraz zapewnić bezawaryjną pracę linii energetycznych i niezakłócone dostawy prądu – mówi Ewa Groń.

Zdarza się, że gniazda są uszkadzane podczas burz i  silnych wiatrów. Tak było w kilku miejscach podczas ostatnich bardzo intensywnych wichur, które przeszły nad Polską. Jeżeli gniazdo spadło ze słupa, albo jeżeli zostało przez wiatr lub niesione przedmioty uszkodzone, można to zgłosić do spółki.  Miejsca wymagające interwencji energetyków można zgłaszać na specjalnego maila: [email protected]

TAURON buduje domy dla… bocianów. Ile takich domów jest w okolicy?

Zobacz też: 8-godzinne przerwy w dostawie prądu! Zobacz, czy nie ma Twojego adresu

Bociany w ciągu okresu lęgowego nanoszą na gniazdo materiał budulcowy, to jest gałęzie, darń, siano, słomę a nawet śmieci. W efekcie, w jednym roku może przybyć nawet 30-centymetrowa warstwa materiału, ważąca dodatkowych kilkadziesiąt kilogramów. W ten sposób w ciągu kilku lat poszycie gniazda może stracić stabilność i nadmiernie dociążyć słup lub platformę, grożąc ich uszkodzeniem.

– Firmy energetyczne, w tym TAURON Dystrybucja odgrywają coraz większą rolę w ochronie populacji bocianów białych w Polsce. Bezpieczny dostęp do gniazd zlokalizowanych na słupach mają tylko energetycy. Posiadają uprawnienia do pracy na sieci energetycznej, wiedzę, doświadczenie, oraz specjalistyczny sprzęt do pracy na wysokości i przy urządzeniach pod napięciem. To ważne, że dbając o swoje urządzenia, pomagają ptakom i chronią w ten sposób ich populację - podkreśla dr Kazimierz Walasz, prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

W uzasadnionych wypadkach, tj. po obserwacji i zaopiniowaniu  przez ornitologów, gniazda mogą być usuwane. Zwykle są to zaczątki gniazd wykonywane przez niedojrzałe płciowo ptaki, które szlifują swoje umiejętności budowlane na przyszłość. Część takich próbnych gniazd powstaje w wyniku silnego instynktu, który powoduje potrzebę budowy gniazda, a który nie mija nawet, gdy bocian zbuduje swoje prawdziwe domostwo. Mimo, że wszystkie te konstrukcje są tymczasowe, to jednak nagromadzona ilość materiału i fakt pojawiania się na nich ptaków regularnie, wywołują mylne wrażenie, że to próba stworzenia stałego domu dla ptasiej rodziny. ([email protected] Fot.: TAURON Dystrybucja)Dziękujemy za przesłanie błędu