Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
02/03/2022 - 12:40

Sztuczne płuca w Nawojowej: tu nie chodzi o obserwowanie, lecz o działanie

Znane mieszkańcom Małopolski sztuczne płuca stanęły pod Urzędem Gminy w Nawojowej. Przez kilkanaście dni będą „oddychały” nawojowskim powietrzem.

Czytaj również: W tej gminie w kwestii wymiany kopciuchów postawili na edukację. Podziałało!

Mobilne sztuczne płuca to część kampanii, która ma zwrócić uwagę na dramatyczną jakość powietrza w naszym regionie spowodowaną spalaniem węgla i drewna w domowych piecach. Na co dzień nie zaprzątamy sobie tym głowy. Zapominamy również jak istotny wpływ ma na nasze zdrowie smog.

Zanieczyszczone powietrze – według szacunków badaczy – przyczynia się co roku do śmierci około 26 do 48 tysięcy Polaków. Smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie, powodując:

  • choroby serca, takie jak zawał, zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze, etc.;
  • choroby układu oddechowego, np. rak płuc, infekcje dróg oddechowych, astma;
  • choroby nowotworowe;
  • pogorszenie stanu psychicznego (niepokój, stany depresyjne);
  • podrażnienia skóry i oczu.

Na zachorowanie z powodu zanieczyszczeń powietrza najbardziej narażeni są seniorzy, dzieci, młodzież, osoby z chorobami przewlekłymi, kobiety w ciąży i palacze tytoniu. Instalacja ze sztucznymi płucami ma pokazać poziom zanieczyszczenia powietrza.

Jak to działa? - Instalacja przypominająca zarys płuc, wykonana jest z białego, półprzepuszczalnego materiału. Wentylatory umieszczone z tyłu filtrują przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”, a mieszkańcy mogą przekonać się, jak jest zanieczyszczone powietrze w ich miejscowości – opisują pracownicy Urzędu Gminy Nawojowa. Płuca będą „oddychały” nawojowskim powietrzem przez 14 dni. Po tym czasie mieszkańcy przekonają się czym i oni oddychają na co dzień.

Organizatorzy akcji dodają, że pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych, tempo wymiany „kopciuchów” jest wciąż zbyt wolne. Sztuczne płuca stojące pod budynkiem urzędu nie są jednak po to, aby na nie patrzeć, lecz żeby zmotywować mieszkańców do działania.

W gminie Nawojowa wdrażane są programy dofinansowań na wymianę kotłów. O jednym z takich programów pisaliśmy tutaj: Gmina Nawojowa: dotacje na wymianę kotłów węglowych. Ile można dostać? Tylko w 2020 roku w gminie Nawojowa w ramach jednego programu udało się wymienić aż 166 nieekologicznych kotłów – zastąpiły je piece na pellet i na gaz. W tym samym roku nawojowski samorząd wyposażył kilka szkół z terenu gminy w instalacje fotowoltaiczne.

Pod koniec lutego bieżącego roku gmina poinformowała o dostępnych dotacjach dla tych, którzy również chcą zainstalować w swoich gospodarstwach domowych panele fotowoltaiczne. Po złożeniu wniosku i podpisaniu umowy z gminą można otrzymać dotację w wysokości 3 tysięcy złotych brutto. ([email protected], fot. UG Nawojowa)







Dziękujemy za przesłanie błędu