Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/12/2022 - 09:35

To świetna wiadomość! Mały, latający ssak załatwił łabowskiej cerkwi remont dachu

Dawną cerkiew w Łabowej czeka poważny remont dachu. To wszystko za sprawą najmniejszego w Polsce nietoperza, który ma tu swoje letnie stanowisko. Z pracami trzeba będzie się uwinąć zanim nietoperze wrócą z zimowego „urlopu”.

Cerkiew w Łabowej została wzniesiona w 1784 roku, najprawdopodobniej z fundacji Izabeli Lubomirskiej. Przez wieki służyła społeczności łemkowskiej, aż do czasów II wojny światowej. Obecnie cerkiew znajduje się pod opieką łabowskiej parafii rzymskokatolickiej.

W 1964 roku budynek został wpisany na rejestr zabytków. Łabowska cerkiew to prawdziwa perełka architektury sakralnej, wyróżniająca się na tle miejscowości. Niestety, budynek z roku na rok poddaje się upływowi czasu, a przywrócenie jego dawnego blasku to zbyt kosztowne zadanie – choć na przestrzeni ostatnich lat prowadzono tu prace, które miały odnowić znajdujące się wewnątrz polichromie.

Zobacz również: Sądecczyzna jakiej jeszcze nie widzieliście! Za taką jesienią będziemy tęsknić [ZDJĘCIA]

Ale świątynia już niedługo doczeka się remontu dachu. Wszystko to za sprawą małych, latających ssaków. Na strychu dawnej cerkwi swoje letnie stanowisko ma podkowiec mały. Jest to jeden z najmniejszych, występujących w Polsce nietoperzy. Utworzenie obszaru Natura 2000 Łabowa miało właśnie chronić stanowiska i tereny żerowiskowe podkowca małego.

Remontem połaci dachowych zajmie się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, w ramach programu Chiroksero. Chodzi o ochronę letniego stanowiska nietoperzy.

- Prace będą polegały na wymianie pokrycia dachowego z blachy ocynkowanej na pokrycie z blachy miedzianej, wymianie orynnowania, wymianie instalacji odgromowej z miedzi, wymianie istniejącego deskowania dachu na nowe deskowanie modrzewiowe, ryflowane od strony strychu – wymienia Ada Słodkowska Łabuzek, rzecznik prasowy RDOŚ w Krakowie.

- W zakresie prac w murowanej wieży konieczne jest wykonanie stalowych ściągów oraz wymiana trzech drewnianych poziomów komunikacyjnych wraz z uzupełnieniem drewnianych schodów drabiniastych pomiędzy pomostami oraz konserwacja okien z żaluzjami w wieży – mówi rzeczniczka.

Nie bez powodu prace będą odbywać się w zimie. – Remonty dachów obiektów, gdzie swoje letnie stanowiska mają nietoperze możemy wykonywać jedynie w okresie jesienno-zimowym czyli wtedy, kiedy nietoperze nie są już na strychach obecne tj. mniej więcej od października do maksymalnie końca marca – wyjaśnia Ada Słodkowska Łabuzek.

- W okresie tym nietoperze przebywają w zimowych stanowiskach takich jak jaskinie, sztolnie, czy piwnice – tłumaczy rozmówczyni „Sądeczanina”. Prace remontowe rozpoczną się zaraz po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy.

Inni czytali także: Kolejna tężnia solankowa koło Nowego Sącza już gotowa. Kiedy skorzystają mieszkańcy?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czeka obecnie na oferty od potencjalnych wykonawców. Termin składania ofert upływa 16 grudnia 2022 roku. Prace w terenie najprawdopodobniej zaczną się w styczniu 2023 roku.

- Z naszego doświadczenia wynika, że firma, która ma odpowiednie doświadczenie oraz odpowiednio zmotywowanych i zaangażowanych pracowników jest w stanie taki remont wykonać w 2,5 do 3 miesięcy – tłumaczy rzecznik prasowy RDOŚ. – Oczywiście wszystko zależy od wielkości obiektu, liczby sygnaturek, warunków atmosferycznych i innych czynników.

Z pracami trzeba się jednak uwinąć do końca marca. Jak tylko zrobi się ciepło, nietoperze zakończą hibernację i opuszczą swoje zimowe stanowiska. Wtedy znów będzie je można spotkać na letnich stanowiskach, np. na strychu łabowskiej cerkwi.

- Mamy więc nadzieję, że w kwietniu będzie już na nie czekał nowy, nieprzeciekający dach, a w czerwcu pod tym dachem przyjdzie na świat nowe pokolenie młodych podkowców małych – dodaje Ada Słodkowska Łabuzek.

Ale to nie jedyny budynek z Sądecczyzny, który „załapał się” na zimowy remont dachu. Prace obejmą również kasztel w Szymbarku koło Gorlic.

Na poddaszu tego imponującego dworu obronnego również przychodzą na świat podkowce małe. ([email protected], fot. SKS oraz Kacper Cycoń robi zdjęcia)







Dziękujemy za przesłanie błędu