Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
24/05/2022 - 12:45

Ścieżka sensoryczna i kwietna łąka wokół urzędu, a to wszystko dzięki dzieciom

W tym roku przedszkolaki z Łabowej zadbały, aby teren wokół Urzędu Gminy zachwycał kolorowymi kwiatami. Najmłodsi mieszkańcy gminy posadzili już łąkę kwietną i postawili domki dla owadów, ale to tylko rozbudziło ich ogrodnicze zapędy. Niedługo przy łabowskim urzędzie pojawi się również ścieżka sensoryczna.

Ogrodnicza pasja przedszkolaków z pobliskiej Szkoły Podstawowej im. świętego Franciszka z Asyżu w Łabowej zaczęła się od projektu „Piękna nasza Polska cała”. Jak mówi Paulina Kościółek, opiekunka grupy „Żabki”, w tym międzynarodowym projekcie edukacyjnym zachęcano do współpracy z jednostkami samorządowymi.

Przedszkolaki wraz z opiekunkami – Pauliną Kościółek oraz Anną Rumin – na początek posadziły rabatki w kształcie serduszek. Rosną tam m.in. tulipany w patriotycznych kolorach białym i czerwonym.

Współpraca gminy Łabowa i miejscowego przedszkola przekształciła się w kolejne projekty. Do akcji włączył się również Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Gmina Łabowa przygotowała teren do obsiewu i zebrała od mieszkańców nieużywane ule. Choć na razie nie są one zamieszkane przez pożyteczne robotnice, ule mają promować pszczelarstwo.

Przedstawiciele Zespołu Parku Krajobrazowych przywieźli ze sobą nasiona, materiały edukacyjne i materiały do budowy domków dla owadów i jeży. „Żabki” z łabowskiego przedszkola własnoręcznie wykonały wspomniane domki i posiały łąkę kwietną.

Dodatkowo, obok małego skwerku postawiono tablicę edukacyjną, wypełnioną plakatami, rysunkami i dziełami najmłodszych mieszkańców gminy. Teraz osoby odwiedzające Urząd Gminy w Łabowej mogą zobaczyć efekty pracy przedszkolaków.

To jednak nie koniec ciekawych planów lokalnej społeczności na wzbogacenie terenów wokół budynku urzędu. Jak zapowiada Paulina Kościółek w rozmowie z „Sądeczaninem”, opiekunki przedszkola zbierają właśnie materiały do utworzenia ścieżki sensorycznej.

Na takiej ścieżce, działającej szczególnie na zmysł dotyku, wzroku i węchu, znajdą się specjalne pola wypełnione piaskiem, szyszkami, korą czy kamieniami.

- Zawsze powtarzam, że Urząd Gminy jest domem wszystkich mieszkańców. Dlatego bardzo cieszy mnie, kiedy lokalna społeczność realizuje swoje pomysły z naszą pomocą – mówi wójt Łabowej, Marta Słaby. – Nasza gmina chętnie odpowiada na inicjatywy mieszkańców, a naprawdę mają oni wiele ciekawych i oryginalnych pomysłów. Z niecierpliwością czekam na pomysły kolejnych osób i instytucji – zachęca Marta Słaby. ([email protected], fot. SS)

Ścieżka sensoryczna i kwietna łąka wokół urzędu, a to wszystko dzięki przedszkolakom
W tym roku przedszkolaki z Łabowej zadbały, aby teren wokół Urzędu Gminy zachwycał kolorowymi kwiatami. Najmłodsi mieszkańcy gminy posadzili już łąkę kwietną i postawili domki dla owadów, ale to tylko rozbudziło ich ogrodnicze zapędy. Niedługo przy łabowskim urzędzie pojawi się również ścieżka sensoryczna. (Fot. SS)


Dziękujemy za przesłanie błędu