Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 9 grudnia. Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
15/11/2022 - 10:30

Przyczaił się tylko na kilka miesięcy i znowu zaatakował w Nowym Sączu

Ledwie spadła temperatura w Nowym Sączu, a już w nozdrza uderza jakże dobrze znany nam smród. Smog już wyskoczył z kopciuchów. To cichy zabójca. Według naukowych szacunków, na choroby spowodowane smogiem umiera rocznie ponad 40 tysięcy Polaków.

I już się zaczęło. Brudna smogowa mgła na powrót zaczyna dusić Kotlinę Sądecką. Ma my już preludium do tego, co czeka nas przez najbliższych kilka miesięcy.

-  Wieczorem nie ma czym oddychać, duszący smród znowu bije w nozdrza. W świetle latarni widać tę brudną, mgłę - skarży się mieszkaniec osiedla Zawada. Kopciuchy poszły w ruch, smogowy sezon można uznać za otwarty - ironizuje.

Czytaj też: Ponad sto tysięcy zakażeń w jeden tydzień! I nie chodzi o koronawirusa 

Zaczął się też sezon na smogowe alarmy. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ogłosił pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczonym powietrzem dla powiatu nowosądeckiego. Ostrzeżenie obowiązuje od rana do dwunastej w nocy.

Ile trucizny dostaje się w nasze płuca? Dopuszczalny poziom pyłu PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. I znowu budzą grozę wskazania stacji pomiarowej przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu w godzinach wieczornych, kiedy spada temperatura i wszyscy dokładają do pieca.

W poniedziałek o godzinie  dwudziestej pierwszej poziom PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosił 102,8 mikrogramy na metr sześcienny.

Czytaj też: Czy jest między nimi zmowa cenowa na węgiel? Wzięli pod lupę składy opałowe

Smogowy alarm oznacza, że zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno typu kozy czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Dziś lepiej odpuścić sobie spacer. Dotyczy to szczególnie tych, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności albo zaburzenia układu krążenia. Przy tego rodzaju dolegliwościach najlepiej trzymać leki w pogotowiu.

Dla tych, którzy lubią uprawiać sport, będzie zdrowiej zostać w domu.  Trening „na świeżym powietrzu”  może się skończyć pieczeniem w oczach, kaszlem lub bólem gardła.

Przypomnijmy, że ostatnio Nowy sącz trafił na podium budzącego grozę rankingu miejscowości o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem średniorocznego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu.([email protected]) fot. czytelnik, PASDziękujemy za przesłanie błędu