Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
15/05/2023 - 10:50

Nowy Sącz: w ubiegłym roku wypiękniała część szpitalnego parku. Pora na kolejną część

Ten mały park przy Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu był zaniedbany przez wiele lat. Nie korzystali z niego pacjenci szpitala, ani też ich bliscy, gdy przyszli odwiedzić chorego. Jesienią ubiegłego roku, za sprawą starań i działań społeczników z Fundacji „Nowe Kierunki”, część parkowego terenu zmieniła się nie do poznania. Stała się prawdziwym, kameralnym parkiem. Teraz są plany, by rewitalizacją objąć dalszą część szpitalnego terenu.

Aż trudno uwierzyć w to, że fragment zaniedbanego szpitalnego parku mógł w ubiegłym roku bardzo szybko zmienić się tylko na korzyść. Duża część szpitalnego terenu zwłaszcza przy budynku Oddziału Zakaźnego przeszła metamorfozę. Została tam zainstalowana rampa, po której osoby z niepełnosprawnościami mogą zejść czy zjechać na wózku. Kostką wytyczono i wybrukowano ścieżki spacerowe, zamontowano ławki, ustawiono kosze na śmieci. Nasadzono nowe rośliny.

Tyle udało się zrobić w 2022 roku. W tym roku Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki przygotowało i złożyło wniosek do małopolskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Był on niezbędny, by starać się o dotację na kontynuację rewitalizacji parkowego terenu. A pracy w tej kwestii jest jeszcze sporo. Oprócz zaaranżowania terenu, stowarzyszenie chce jeszcze zamontować tam panele fotowoltaiczne, co pozwoliłoby obniżyć szpitalne rachunki za energię elektryczną.

Jak przyznaję pomysłodawca projektu Bartosz Niemiec, prezes Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki na zadanie, które chcą zrealizować można pozyskać milion złotych. Kwota jest niebagatelna.

- Działamy oczywiście w porozumieniu z sądeckim szpitalem – mówi Bartosz Niemiec. – Jest zgoda właściciela terenu na kontynuację rewitalizacji szpitalnego parku. Jeśli pozyskamy niezbędne środki to i ta parkowa część, która nie została do tej pory zrewitalizowana też przejdzie metamorfozę. Zostaną wytyczone nowe alejki, pojawią się zieleńce, klomby, ławki, kosze na śmieci. Całość ma być spójna.

Jeśli uda się to zrobić to znacznie poszerzy się teren, gdzie można będzie usiąść i chwilę się zrelaksować.

- Chcemy, aby zrewitalizowany parkowy teren służył pacjentom, ludziom, którzy czekają na wyniki, przychodzą do chorych – dodaje nasz rozmówca.

To jednak nie wszystko. Druga część projektu zakłada montaż na terenie szpitala instalacji fotowoltaicznej. Jak się okazuje, z przyczyn technicznych, nie można jej montować na dachach szpitalnych budynków.

- Dlatego też pomyśleliśmy o tzw. carportach, czyli zadaszeniu nad parkingiem.

Carporty mają być montowane na parkingu przy szpitalnej kotłowni.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu