Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
08/11/2022 - 23:25

Niewygodna prawda o globalnym ociepleniu

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) stwierdza, że wzrost globalnego stężenia dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze wynika przede wszystkim ze zużycia paliw kopalnych oraz, na mniejszym, ale nadal istotnym poziomie, ze zmian w użytkowaniu gruntów.

Niewygodna prawda o globalnym ociepleniu. Fot. Freepik

Niewygodna prawda, dokument byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ala Gore'a, również zwrócił uwagę opinii publicznej na kluczową kwestię globalnego ocieplenia oraz na to, jak spalanie paliw kopalnych zwiększyło ilość CO2 w atmosferze.

Globalne ocieplenie może spowodować wiele poważnych zmian w środowisku, ostatecznie wpływając na ludzkie zdrowie. Może również powodować podnoszenie się poziomu morza, co prowadzi do utraty terenów przybrzeżnych, zmiany wzorców opadów, zwiększonego ryzyka susz i powodzi oraz zagrożeń dla bioróżnorodności.

Efekty są już widoczne na obszarach takich jak Nunavut w Kanadzie, gdzie łowcy Eskimosów stoją przed wyzwaniami związanymi z przetrwaniem ze względu na przerzedzenie lodu. Odkrywca Will Steger opowiada o myśliwych na Wyspie Baffina, którzy zmagają się z dylematem niebezpiecznego polowania z powodu utraty lodu i ryzykują życiem, aby nawiązać kontakt ze zwierzętami morskimi.

Przewiduje się, że poza widocznymi skutkami dla środków do życia ludzi, globalne ocieplenie będzie mieć silny i niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Populacje krajów, które w najmniejszym stopniu przyczyniły się do globalnego ocieplenia, są najbardziej narażone na śmierć i choroby spowodowane wyższymi temperaturami. Linie brzegowe wzdłuż Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego oraz w Afryce Subsaharyjskiej będą bardziej narażone na skutki zdrowotne zmiany klimatu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za co najmniej 150 000 zgonów rocznie, a liczba ta ma się podwoić do 2030 r. Skutki globalnego ocieplenia spowodują tragiczne konsekwencje zdrowotne:

Choroby zakaźne.IPCC przewiduje, że globalne ocieplenie pogorszy stan zdrowia ludzi, zwłaszcza w regionach tropikalnych.

W miejscach takich jak Afryka wzrost temperatury oznacza wzrost populacji komarów, zwiększając w ten sposób ryzyko malarii, dengi i innych infekcji przenoszonych przez owady. Dotyczy to również innych regionów. Stany Zjednoczone doświadczyły różnych poziomów epidemii malarii; w 2006 roku Wielka Brytania była nękana epidemią chorób legionistów – bakteryjnej infekcji płuc, którą naukowcy przypisują globalnemu ociepleniu.

WHO twierdzi, że globalne ocieplenie spowoduje również znaczny wzrost chorób przenoszonych przez owady w Europie. Kraje takie jak Azerbejdżan, Tadżykistan i Turcja mogą już znajdować się w strefie zagrożenia malarią przenoszoną przez komary. Jednak zdolność do tolerowania zmian temperatury różni się w zależności od regionu.

Bogatsze społeczeństwa mogą wykorzystywać postęp technologiczny; na przykład zastosowanie mocniejszych klimatyzatorów i budowa domów minimalizują retencję ciepła. Z drugiej strony, krajom rozwijającym się brakuje nie tylko technologicznego know-how, ale także zasobów i systemów zdrowia publicznego, niezbędnych do zapobiegania takim epidemiom.

Fale gorąca. Przedłużające się okresy nienormalnie wysokich temperatur mogą mieć poważny wpływ na zdrowie wrażliwych populacji, takich jak osoby starsze i chore. Było to już widoczne podczas fali upałów w Europie w 2003 roku, która pochłonęła około 35 000 ofiar.

Hadley Center for Climate Prediction and Research w Wielkiej Brytanii

W badaniu przeprowadzonym przez Hadley Center for Climate Prediction and Research w Wielkiej Brytanii naukowcy korzystający z modeli komputerowych wykazali, w jaki sposób emisje gazów cieplarnianych zwiększyły prawdopodobieństwo wystąpienia fal upałów. Najczęstszym skutkiem zdrowotnym jest hipertermia lub udar cieplny, które mogą być śmiertelne, jeśli nie są leczone. IPCC przewiduje, że globalne ocieplenie spowoduje upalne dni, a następnie noce z wysokimi temperaturami.

Utrata wydajności rolnictwa. Globalne ocieplenie może powodować susze, które mogą pogorszyć warunki życia, szczególnie w Afryce. World Wild Fund poinformował, że zmiany klimatyczne mogą drastycznie zmienić rozkład opadów i zagrozić dostawom wody i żywności dla milionów. Raport IPCC szacuje, że około 75 do 250 milionów ludzi w Afryce będzie pozbawionych odpowiedniej ilości wody i stanie w obliczu niedoborów żywności do 2020 roku, ponieważ wydajność upraw spadnie o około 50 procent. Rosnące temperatury mogą również spowodować niedobory żywności dla 130 milionów ludzi w Azji.

Astma i inne choroby układu oddechowego. Osoby cierpiące na problemy z sercem są bardziej podatne na podwyższone temperatury, zwłaszcza te mieszkające w już ciepłych miejscach, ponieważ ich układ krążenia musi ciężej pracować, aby utrzymać chłód. Wysoka temperatura zwiększa stężenie ozonu, co może uszkadzać tkankę płuc i powodować komplikacje u pacjentów z astmą i chorobami płuc.

Zwiększone globalne ocieplenie może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, wpływając na bezpieczeństwo żywnościowe, co z kolei może prowadzić do konfliktów surowcowych. Podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat energii, bezpieczeństwa i klimatu brytyjska minister spraw zagranicznych Margaret Beckett przedstawiła globalne ocieplenie jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Mimo sprzeciwu wielu członków Rady, takich jak Federacja Rosyjska i Chiny, przekonywała, że utrata podstawowych potrzeb w wyniku zmian klimatycznych w biednych krajach może zwiększać ryzyko konfliktów. Podobnie prezydent Ugandy Yoweri Museveni określił zmiany klimatyczne jako „akt agresji bogatych wobec biednych”.

Na szczęście, wiele krajów zdało sobie sprawę z poważnych konsekwencji globalnego ocieplenia. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych nakazał rządowi federalnemu zbadanie kwestii regulacji emisji CO2. Uczestnicy protestów w wielu amerykańskich miastach, takich jak Boston i Nowy Jork, wezwali rząd do ograniczenia emisji do 80 procent do 2050 r.; pod hasłem Step It Up 2007 w Stanach Zjednoczonych zorganizowano około 1300 protestów.

W Sydney w Australii firmy i właściciele domów wyłączyli światło, aby uświadomić sobie krytyczną kwestię globalnego ocieplenia. Podobnie korporacje zdają sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko. PepsiCo, globalna firma zajmująca się napojami i przekąskami, planuje zakup 1 miliarda kilowatogodzin energii odnawialnej w przyszłym roku. (Julia Kozioł/ISW)







Dziękujemy za przesłanie błędu