Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
30/11/2023 - 20:00

Muszyna: w czerwcu 2024 po drogach kursować będą wygodne autobusy elektryczne. Komunikacja połączy też dwa uzdrowiska

W czerwcu 2024 roku po drogach Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna kursować będzie pięć autobusów elektrycznych. Do taboru dołączy też sześć pojazdów niskoemisyjnych, które jeździć będą na trasie Muszyna-Krynica.

W czerwcu 2024 roku po drogach Muszyny kursować będą autobusy elektryczne. Miasto zakupiło pięć autobusów elektrycznych, w tym trzy klasy Midi i dwa Mini, a także dwie ładowarki mobilne.

- W czerwcu będzie dostawa trzech dużych i dwóch małych pojazdów. Musimy spełnić normy unijne i posiadać określoną liczbę autobusów elektrycznych w taborze gminy.- wyjaśnia burmistrz Jan Golba. 

- Autobusy wykorzystamy do komunikacji wewnątrz gminy, w tym do dowozu dzieci do szkół. Ma to cel wychowawczy, gdyż chcemy przyzwyczajać młodzież do proekologicznych rozwiązań. 

Pojazdy klasy Mini o długości od 5,8 do 7,5 metra pomieszczą najmniej 21 pasażerów. Autobusy Midi o długość od 8 do 10,5 metra, zabiorą minimum 50 pasażerów. Zostaną wyposażone w klimatyzację, ogrzewanie oraz monitoring. Pojawi się też system informacji dla pasażerów.

Elektryczne autobusy będą niskopodłogowe oraz dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Ich koszt to 10 mln złotych. Cała kwota pochodzi z funduszy rządowych. Realizacja zamówienia jest możliwa dzięki dotacji z programu Zielony Transport Publiczny. 

Oprócz 5 autobusów elektrycznych do taboru dołączy 6 pojazdów niskoemisyjnych, które kosztować bedą 8 mln złotych.

- Jesteśmy zakwalifikowani do zakupu sześciu aut, które będą musiały kursować na trasie Muszyna-Krynica. - dodaje burmistrz. 

- Zakup autobusów niskoemisyjnych stanie się możliwy, gdyż pojawiły się środki dofinansowania w wys. 90 proc, więc skorzystaliśmy z tej możliwości. Bardzo bym chciał, aby docelowo powstała wspólna komunikacja uzdrowiskowa, Muszyny i Krynicy. 

(MK), fot. Transinfo, UMiGMuszyna. Dziękujemy za przesłanie błędu