Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
04/01/2023 - 10:10

Mamy już trzy zarazy w Nowym Sączu. Teraz zaatakowała czwarta

Zakorkował się szpitalny oddział ratunkowy, w przychodniach kłębią się kolejki chorych…. Wirusy grypy i RSV przypuściły atak na Nowy Sącz. Do tego dochodzi jeszcze covid. To aż trzy zarazy. Jakby tego było mało, jest jeszcze jedna. Nasze zdrowie rujnuje smog, który dusi miasto.

W ciągu dnia w Nowym Sączu mamy nietypową jak na tę porę roku bombę ciepła, ale wieczorem robi się chłodno i wszyscy dokładają do pieca. Brudna szara mgła dusi miasto. W nocy z  kopciuchów poszedł czarny, toksyczny dym dławiący oddech. I znowu w Nowym Sączu mamy smogowy alert. Został ogłoszony pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczonym powietrzem, który obowiązuje od rana do  północy.  

- Istnieje ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne – brzmi ostrzeżenie.

Ile trucizny wdziera się w nasze płuca? Dopuszczalny poziom pyłu PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. W nocy o dwudziestej pierwszej, poziom PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny, wynosił 126,5 mikrograma na metr sześcienny, wynika ze wskazań stacji pomiarowej przy ulicy Nadbrzeżnej.  

To  oznacza, że obowiązuje zakaz palenia w kominkach i także w piecach  na węgiel lub drewno, typu kozy czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Mamy kolejny dzień, z wydawałoby się piękną pogodą, ale spacerów powinni dziś  unikać ci, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności. Przy wiszącym nad miastem smogu tego typu dolegliwości mogą się nasilić.

Lepiej też dziś odpuścić wietrzenie mieszkań, nawet gdy wydaje nam się, że oddychamy w pomieszczeniu nieświeżym powietrzem. To, co jest za oknem, jest dużo gorsze! - radzą specjaliści i mówią, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień przemierzają miasto, są maseczki.([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu