Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
03/12/2023 - 23:40

Jak rozwój rynku pojazdów elektrycznych może wpłynąć na wydobycie metali krytycznych?

Strategia firm chińskich i stojących za nimi szerszych interesów geopolitycznych Pekinu budzi zaniepokojenie zarówno w UE, jak i USA, ponieważ chodzi tu, jak wiadomo, nie tylko o surowce do produkcji półprzewodników czy pojazdów elektrycznych, ale także o dostawy surowców dla kompleksów wojskowo-przemysłowych.

Program Horyzont 2020 zapewnia finansowanie zasobooszczędnego transportu, który szanuje środowisko, aby zminimalizować wpływ systemów transportu na klimat i środowisko

Dylemat krajów bogatych w zasoby metali rzadkich: czy i jak mogą wykorzystać te możliwości, aby nie stać się tylko zapleczem i „peryferiami technologicznymi”? Niedawno w mediach światowych pojawiła się wiadomość, że chiński producent samochodów BYD, jeden z głównych konkurentów Tesli w sprzedaży pojazdów elektrycznych na świecie, planuje agresywną ekspansję na rynki Azji Środkowej w oparciu o możliwości uzyskania długoterminowego dostępu do zasobów metali rzadkich, które można eksploatować w tym regionie świata.

Wskazuje to przede wszystkim na długoterminową strategię Chin mającą na celu wzmocnienie ich pozycji w regionie jako głównego beneficjenta surowców ziem rzadkich. Oczywiście, aby zając taką dominującą pozycję i czerpać z tego tytułu zyski w długiej perspektywie czasowej oraz zwiększyć sprzedaż takich samochodów w Azji Centralnej, konieczne jest nie tylko zaoferowanie opłacalnego cenowo produktu, ale także stworzenie szerokiej infrastruktury umożliwiającej korzystanie z pojazdów elektrycznych, które nie są jeszcze zbyt popularne w ty regionie ze względu na ich wysoki koszt, brak stacji ładowania akumulatorów i wysokiej jakości napraw, niestabilność zasilania i wiele innych.

Celem ekspansji Pekinu w tym regionie jest nie tylko największy obszarowo Kazachstan, gdzie chińskie samochody elektryczne będą sprzedawane, ale również Uzbekistan. Niedawno pojawiła się ciekawa informacja, że Ministerstwo Inwestycji, Przemysłu i Handlu Uzbekistanu oraz chiński producent samochodów BYD podpisały umowę inwestycyjną mającą na celu organizację produkcji pojazdów elektrycznych i hybrydowych w tym kraju. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, to w pierwszym i drugim etapie Chińczycy będą tam produkować 50 tysięcy samochodów rocznie.

BYD to firma z branży zaawansowanych technologii założona w 1995 roku, obejmująca takie obszary biznesowe, jak motoryzacja, transport kolejowy, nowa energia, elektronika i posiadająca ponad 30 parków przemysłowych w Chinach, USA, Kanadzie, Japonii, Brazylii, Węgrzech i Indiach. Założony w 2003 roku oddział motoryzacyjny BYD, BYD Auto, specjalizuje się w rozwoju pojazdów elektrycznych i hybrydowych z możliwością ładowania.

Dziś BYD to marka samochodowa nr 1 w Chinach, chiński producent samochodów to gigant i światowy lider w sprzedaży pojazdów NEV (nowej energii), wyprzedzający już amerykańską firmę Tesla pod względem wielkości sprzedaży w 2022 roku.

Światowi eksperci przewidują, że BYD zdobędzie koronę pojazdów elektrycznych typu BEV (bateryjnego pojazdu elektrycznego) do końca 2023 roku, wyprzedzając także Teslę. W tym roku BYD sprzedało ponad dwa miliony nowych pojazdów energetycznych, a we wrześniu osiągnęło rekord sprzedaży pojazdów elektrycznych – ponad 287 tys., czyli o 43% więcej niż rok wcześniej.

Ponadto, chińska firma Huawei Digital Power rozważa możliwość uruchomienia produkcji ładowarek do pojazdów elektrycznych w Uzbekistanie. Inna chińska korporacja, Dong Feng Special Car Company, bada możliwość budowy fabryki autobusów elektrycznych w tym kraju, a kolejna chińska firma ma zamiar rozpocząć produkcję akumulatorów i urządzeń ładujących do autobusów elektrycznych.

Jest bezsporne, że z perspektywy geo-politycznej i ekonomicznej taki rozwój wydarzeń w tym regonie świata nieuchronnie jeszcze bardziej popycha Chiny, USA i UE do konkurowania o rozwój i produkcję metali ziem rzadkich. Przykładowo w Kazachstanie, według oficjalnych danych, zasoby litu wynoszą od 50 do 100 tysięcy ton. Dlatego dla Chin ten region jest jednym z najbardziej obiecujących źródeł produkcji metali ziem rzadkich i rozwoju przemysłu samochodów elektrycznych.

Taka strategia firm chińskich i stojących za nimi szerszych interesów geopolitycznych Pekinu budzi zaniepokojenie zarówno w UE, jak i USA, ponieważ chodzi tu, jak wiadomo, nie tylko o surowce do produkcji półprzewodników czy pojazdów elektrycznych, ale także o dostawy surowców dla kompleksów wojskowo-przemysłowych. Ponadto, Unia Europejska, jak zauważają eksperci, jest już w dużym stopniu uzależniona od dostaw metali ziem rzadkich, głównie z Chin, które starają się zająć wiodącą pozycję na świecie pod względem rezerw i produkcji, a metale rzadkie są najbardziej wrażliwym ogniwem w łańcuchu dostaw.

Stad też kraje Azji Środkowej są ważne dla Zachodu ze względu na duże złoża litu i innych metali ziem rzadkich, co tłumaczy też niedawne oświadczenie Unii Europejskiej o jej gotowości pomocy dla Kazachstanu nie tylko w wydobyciu metali ziem rzadkich i innych metali krytycznych (zalicza się do nich metale niezbędne w przemianach energetycznych: nikiel, kobalt, lit, miedź, aluminium i inne), ale także przy ich przetwarzaniu. USA też zapewnia o swojej gotowości kooperacji w wydobyciu i przetwórstwie zasobów metali ziem rzadkich. Walka konkurencyjna w tym obszarze wchodzi na nowe poziomy intensywności. (Andrzej Skrzydło/ISW)

Źródła:
BYD: The top electric car maker that is not Tesla - BBC News
Hybrid electric vehicle, bev electric SUV I BYD AUTO
Как развитие рынка электромобилей может повлиять на добычу критических металлов в Казахстане — Forbes Kazakhstan
Will Critical Minerals Get Their Own OPEC? — Forbes Kazakhstan01_08_2023-Critical-Raw-Materials.pdf (allianz.com)Dziękujemy za przesłanie błędu