Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
30/01/2022 - 12:30

Gminy wiejskie negatywnie o nowelizacji gospodarki wodno-ściekowej

Przedstawiciele gmin wiejskich wyrazili negatywną opinię na temat kontroli właścicieli nieruchomości i podmiotów odbierających nieczystości ciekłe lub osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni. Według samorządowców problem z zagospodarowaniem ścieków i zaopatrzeniem w wodę wziął się z niedoboru środków pozostających w dyspozycji gmin.

Przedstawiciele gmin wiejskich wyrazili negatywną opinię na temat kontroli właścicieli nieruchomości i podmiotów odbierających nieczystości ciekłe lub osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni. Według samorządowców problem z zagospodarowaniem odpadów ściekowych i zaopatrzeniem w wodę wziął się z niedoboru środków pozostających w dyspozycji gmin w ubiegłych latach na budowę lub rozbudowę sieci kanalizacji oraz wodociągów.
Agencja Wspierania Ochrony Środowiska podała, że większość ścieków nieprzemysłowych bez żadnej kontroli zanieczyszcza środowisko. Projekt nowelizacji dotyczącej gospodarki wodno-ściekowej negatywnie zaopiniował związek gmin wiejskich. Podkreślił potrzebę przyśpieszenia procesu kanalizacji, podając przy tym w jaki sposób pomóc w realizacji zadań z zakresu gospodarki ściekowej w gminach z obszarami wiejskimi.

Jak napisali w swoim oświadczeniu przedstawiciele gmin wiejskich, ministerstwo pozornie niweluje problem zagospodarowania nieczystości, a nakładanie na lokalną administrację obowiązków o charakterze kontrolnym, karnym i egzekucyjnym jest skazane na niepowodzenie.

Przewodniczący Krzysztof Iwaniuk zaapelował o uruchomienie zapowiedzianych środków na kanalizację oraz utworzenie krajowego programu wsparcia budowy kanalizacji na obszarach wiejskich.
W zaproponowanej przez ministerstwo infrastruktury nowelizacji dotyczącej gospodarki wodno-ściekowej zawarto kary dla lokalnych władz oraz grzywny. Według danych Agencji Wspierania Ochrony Środowiska większość ścieków nieprzemysłowych bez żadnej kontroli zanieczyszcza środowisko.

Sankcje przewidziano dla samorządów oraz mieszkańców, którzy w nieprawidłowy sposób eksploatują szamba i oczyszczalnie. Jednak włodarze w wielu przypadkach nie orientują się nawet, ile mają istniejących na swoim terenie szamb i oczyszczalni przydomowych, a brak środków na inwestycje przekłada się ich zdaniem na problem z zagospodarowaniem odpadów ściekowych i zaopatrzeniem w wodę.

Dlatego związek gmin wiejskich negatywnie zaopiniował projekt oraz podkreślił potrzebę przyśpieszenia procesu kanalizacji, podając przy tym w jaki sposób pomóc w realizacji zadań z zakresu gospodarki ściekowej w gminach z obszarami wiejskimi.

Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący związku, określił nowelizację jako próbę przerzucenia odpowiedzialności na niewłaściwy podmiot. Jego zdaniem karanie bez zapewnienia środków inwestycyjnych nie poprawi sytuacji samorządów. Jak napisali w swoim oświadczeniu przedstawiciele gmin wiejskich, ministerstwo pozornie niweluje problem zagospodarowania nieczystości.

W Polsce funkcjonuje wiele wyspecjalizowanych jednostek kontrolno-administracyjnych w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej, a także egzekucji, więc nakładanie na lokalną administrację obowiązków o charakterze kontrolnym, karnym i egzekucyjnym w stosunku do mieszkańców jest zdaniem samorządowców skazane na niepowodzenie.

Włodarze gmin odnieśli się również do kwestii braku propozycji dla obszarów, gdzie wymaga się zniesienia aglomeracji przez nieodpowiednie właściwości ścieków. Ich zdaniem zlikwidowanie aglomeracji może przyspieszyć realizację wymogów unijnych, natomiast gminy w obszarze zniesienia pozostały same z problemem zagospodarowania nieczystości.(Karol Piszczek, ISW) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu