Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
18/11/2022 - 17:45

Gdyby wszystko było OK, bylibyśmy w szkole. Sądecka młodzież protestuje [ZDJĘCIA]

„Najpierw natura, potem matura”. W piątek, 18 listopada, na nowosądeckich plantach Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zorganizował protest. Czego oczekują młodzi sądeczanie?

Protest na nowosądeckich Plantach zapowiadaliśmy tutaj: Młodzi wkurzeni nie na żarty. Znowu wyjdą na nowosądeckie ulice

Organizatorem piątkowego protestu na Plantach był Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Nowym Sączu. Młodzi ludzie mają dość bezczynności rządzących i decydentów w sprawie katastrofy klimatycznej. Martwią się o swoją przyszłość, więc wychodzą na miasto, aby w przestrzeni publicznej głośno wyrazić swoje obawy.

„Zmieńmy system, a nie klimat”, „There is no planet B”, „Gdyby wszystko było OK, bylibyśmy w szkole”, „Najpierw ludzie, potem zyski”, „Najpierw natura, potem matura”, „The Earth is getting hotter than Taylor Swift” – takie hasła przyniosła ze sobą młodzież na kartonowych banerach.

Choć zimowa aura nie sprzyjała, na nowosądeckich Plantach tuż po godzinie 10:00 pojawiło się kilkanaście młodych ludzi skłonnych walczyć o przyszłość planety.

- Jestem przekonana, że w ludziach jest siła i małymi krokami do czegoś dojdziemy w końcu. Trzeba się wypowiadać na pewne tematy, a nie siedzieć cicho. Nawet jeśli nie przyniesie to wielkich efektów od razu, to może z czasem uda nam się coś osiągnąć – mówi z przekonaniem 17-letnia Kamila, jedna z uczestniczek protestu.

Kamila, podobnie jak jej koleżanka Kaja, uważa, że dobra zmiana dla klimatu powinna zaczynać się od najmniejszych przyzwyczajeń. – Każdy powinien zacząć od siebie – mówią nastolatki.

Wybieranie ekologicznych opakowań, rezygnowanie z jednorazowych reklamówek foliowych na poczet lnianych toreb na zakupy, prawidłowa segregacja śmieci czy kupowanie używanej odzieży – to tylko pomysłów proekologicznych przyzwyczajeń podanych przez uczestniczki protestu.

Dziewczyny wierzą, że postawa młodych ludzi zachęci również starszych mieszkańców do dbania o planetę i jej przyszłość. Jedna z dziewczyn dodaje, że już powoli widać efekty zmian w ludziach.

– Sama widzę dużo więcej worków z plastikowymi odpadami przed domami, niż przykładowo dwa lata temu – zauważa Kaja. – Ludzie muszą oduczyć się wrzucania wszystkich śmieci do jednego worka – podkreśla.

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Nowym Sączu skupili się natomiast na szerszych zagadnieniach dotyczących katastrofy klimatycznej. Na nowosądeckich Plantach można było usłyszeć dziś postulaty aktywistów.

Młodzi chcą, aby polityka klimatyczna w naszym kraju prowadzona była w oparciu o aktualne badania naukowe. MSK liczy, że rząd zacznie współpracować w tym zakresie z rzetelnymi ekspertami i naukowcami z całego świata.

Jeden z postulatów MSK to wprowadzenie przez polski rząd stanu kryzysu klimatycznego. Młodzi domagają się, aby już od najmłodszych lat społeczeństwo było uświadamiane o skutkach zmian klimatu i odpowiednio edukowane.

MSK oczekuje również, że polski rząd zajmie się przeprowadzeniem sprawiedliwej transformacji energetycznej kraju, żeby zredukować emisję gazów cieplarnianych. ([email protected], fot. SKS)

Sądecka młodzież protestowała na Plantach
Zobacz fotorelację z piątkowego protestu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Nowym Sączu. (Fot. SKS)


Dziękujemy za przesłanie błędu