Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
03/12/2023 - 11:15

Dla rozwoju lokalnego: Karta Miejska, Punkt Pozyskiwania i Obsługi Inwestora i stworzenie Centrum Przesiadkowego

Burmistrz Waldemar Paluch wraz z wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińską-Jedynak 11 października podpisali aneks do umowy o dofinansowanie projektu „JarosLove - z miłości do ludzi”. Dodatkowa kwota została przeznaczona na dofinansowanie zrealizowanej już windy dla osób z niepełnosprawnościami w Szkole Podstawowej nr 11 im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu oraz na zakup niskoemisyjnego autobusu

Rovana Plumb, Romanian Minister Delegate for European Funds, and Corina Creţu

W trakcie konferencji zorganizowanej w jarosławskim ratuszu, przedstawiono główne przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu. Jak stwierdziła wiceminister, „JarosLove - z miłości do ludzi” wpisuje się w założenia programu "Rozwój lokalny", tworząc zielone, nowoczesne i przyjazne do życia miasto współtworzone przez mieszkańców.

Dzięki wsparciu z programu „Rozwój lokalny” w Jarosławiu przewidziano realizację przedsięwzięć, które przyczynią się do poprawy jakości życia, zwiększenia liczby mieszkańców oraz wzrostu aktywności i zaangażowania społeczeństwa we współtworzenie miasta. Program „Rozwój lokalny” polega na wsparciu rozwoju małych i średnich miast.

W ramach projektu przewidziano m.in. Jarosławską Kartę Miejską, Punkt Pozyskiwania i Obsługi Inwestora czy stworzenie Centrum Przesiadkowego. „JarosLove – z miłości do ludzi” jest realizowany dzięki środkom, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Kartę Mieszkańca z punktu widzenia mieszkańca, przedsiębiorcy, turysty przewidziano jako „miasto w pigułce”, które powinno umożliwić załatwianie różnych codziennych spraw w jednym miejscu. Karta Mieszkańca jest również częścią szerszego systemu wirtualnego miasta, który powinien poprawić funkcjonowanie Jarosławia w wielu aspektach.

Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia wraz z Małgorzatą Jarosińską-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisali aneks do umowy o dofinansowanie projektu „JarosLove – z miłości do ludzi”, zwiększający kwotę dofinansowania do 17 365 786 zł.

Dzięki wsparciu z programu „Rozwój lokalny” w Jarosławiu przewidziano realizację przedsięwzięć, które przyczynią się do poprawy jakości życia, zwiększenia liczby mieszkańców oraz wzrostu aktywności i zaangażowania społeczeństwa we współtworzenie miasta.

Program „Rozwój lokalny” polega na wsparciu rozwoju małych i średnich miast, promuje działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy.

Program jest także szansą na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową, kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej. W ramach projektu przewidziano m.in. Jarosławską Kartę Miejską, Punkt Pozyskiwania i Obsługi Inwestora czy stworzenie Centrum Przesiadkowego. „JarosLove – z miłości do ludzi” jest realizowany dzięki tzw. Funduszom norweskim, czyli środkom, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Jak stwierdziła wiceminister, „Rozwój lokalny” jest programem, który ma na celu angażowanie mieszkańców, tworzenie Smart City, czyli miasta współtworzonego przez mieszkańców, ale też odpowiadanie na potrzeby, które pojawiają się w miastach, czyli te związane ze środowiskiem, z przestrzenią miejską. Małgorzata Jarosińska-Jedynak oznajmiła, że Jarosław jest przykładem właściwego realizowania tych założeń.

Jarosławska Karta Miejska jest elementem smart city, nowoczesnego miasta, które poprzez innowacyjne rozwiązania technologiczne poprawia jakość życia mieszkańców, powinna pozwolić nie tylko na załatwianie szeregu spraw urzędowych, ale również ułatwić codzienne korzystanie przez mieszkańców z miejskiej infrastruktury.

Kartę Mieszkańca z punktu widzenia mieszkańca, przedsiębiorcy, turysty przewidziano jako „miasto w pigułce”, które powinno umożliwić załatwianie różnych codziennych spraw w jednym miejscu. Karta Mieszkańca jest również częścią szerszego systemu wirtualnego miasta, który powinien poprawić funkcjonowanie Jarosławia w wielu aspektach, m.in. usług publicznych i prywatnych, komunikacji między mieszkańcami, samorządem i przedsiębiorcami oraz modernizacji procesów miejskich i pracy urzędu.(Karol Piszczek/ISW) Fot: EC - Audiovisual Service

Źródła:

https://miastojaroslaw.pl/artykul/2667/konferencja-w-ramach-projektu-jaroslove-z-milosci-do-ludzi- t">dodatkowe-pieniadze-na-projekt
https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/ponad-17-mln-zl-z-funduszy-norweskich-na-rozwoj- lokalny-na-podkarpaciu
https://www.miasta.pl/aktualnosci/jaroslove-z-milosci-do-ludzi-dodatkowe-pieniadze-na-projekt https://miastojaroslaw.pl/artykul/2667/konferencja-w-ramach-projektu-jaroslove-z-milosci-do-ludzi- dodatkowe-pieniadze-na-projektDziękujemy za przesłanie błędu