Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
04/12/2022 - 11:15

Alarm w Nowym Sączu. Stężenie trucizny 1000 procent!

Temperatura spadła poniżej zera i smog w Nowym Sączu zionął czarnym dymem. – Wyście z domu po południu jest po prostu niemożliwe, bo nie ma czym oddychać – alarmują mieszkańcy miasta, którzy mają domy w pobliżu galerii Trzy Korony.

Czym się pali w Nowym Sączu

I znowu brudna smogowa mgła dusi Nowy Sącz. Ludzie biją na alarm. - Mieszkamy w okolicach Galerii Trzy Korony. Tutaj nie da się oddychać! Wychodzenie z domu późnym popołudniem staje się  niemożliwe. Ludzie chyba palą w piecach byle czym. Przesyłam screen jednego z wieczornych odczytów ze smogowej aplikacji. Stężenie PM 2.5 wyniosło 1000 procent!  Rok temu o tej porze odczyty były na poziomie 600 procent.

czytaj też Jak w horrorze! Dostali zakrwawioną przesyłkę z oczami zwierząt

Strach się bać

Co się będzie działo, kiedy przyjdą prawdziwe mrozy… aż strach się bać –  czytamy w mailu przesłanym do redakcji.  

PM2,5 – aerozole atmosferyczne o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra, które zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych.

czytaj też Straszna śmierć w Beskidach. Znaleźli ich zakopanych w śniegu 

Jak jest dzisiaj oddycha w Nowym Sączu? Główny Inspektorat Ochrony Środowiska znowu ogłosił pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczonym powietrzem. Ostrzeżenie obowiązuje od niedzielnego poranka  do dwunastej w nocy.

Ile trucizny dostaje się w nasze płuca? Dopuszczalny poziom pyłu PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Jakie są wskazania stacji pomiarowej przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu w godzinach wieczornych, kiedy spada temperatura i wszyscy dokładają do pieca?

czytaj też Pięć rozbitych aut, szóste spłonęło. Noc na drodze jak z sennego koszmaru [ZDJĘCIA]

W sobotę o godzinie  o godzinie dziewiętnastej poziom PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosił 144,2 mikrogramy na metr sześcienny. ([email protected])  fot. RG, zdjęcie ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu