Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
21/04/2023 - 12:45

Można zgłaszać swoje uwagi w sprawie możliwości budowy spalarni śmieci. W maju publiczna dyskusja

Na stronie BIP Urzędu Miasta Nowego Sącza został podany do wyglądu projekt zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Nowego Sącza. Obejmuje on tereny, na których prywatny inwestor firma Newag chce wybudować Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (spalarnię śmieci). Mieszkańcy swoje uwagi do planu mogą zgłaszać do 2 czerwca 2023 roku.

Dokumenty można oglądać do 11 maja w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Nowego Sącza przy ul. Zielonej 55 w pokoju nr 208, w godzinach pracy Urzędu. Ponadto projekt zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dostępny będzie w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Nowego Sącza na stronie internetowej: www.bip.malopolska.pl/nowysacz.

Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza” zaplanowana jest na 8 maja 2023 r. o godzinie 15 w Urzędzie Miasta Nowego Sącza (Ratusz - Rynek 1, sala reprezentacyjna im. Stanisława Małachowskiego na I piętrze).

Temat budowy spalarni odbił  się szerokim echem wśród sądeczan. Inwestycję Newagu, która miałaby powstać nieopodal osiedla mieszkaniowego i szkoły, oprotestowała grupa mieszkańców, nie tylko z tamtego osiedla Nawojowska.

Zawiązany w tym celu komitet „Stop spalarni” podkreśla, że „zgodnie z opinią WIOŚ z dnia 24.01.2023 roku lokalizacja spalarni w Nowym Sączu ze względu na aspekt środowiskowy jest nieodpowiednia”.

Według zapewnień Newagu ITPOK mogłaby przekształcać miesięcznie w energie elektryczną i ciepło około 3750 ton paliwa z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu (maksymalnie do 45 tys. ton w skali roku). Wyprodukowana energia elektryczna byłaby przekazywana do sieci energetycznej, zaś energia cieplna zaś do miejskiej sieci ciepłowniczej.

[email protected], fot. JM, wizualizacja - Newag S.A.




Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!






Dziękujemy za przesłanie błędu