Można zgłaszać swoje uwagi w sprawie możliwości budowy spalarni śmieci. W maju publiczna dyskusja
Dokumenty można oglądać do 11 maja w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Nowego Sącza przy ul. Zielonej 55 w pokoju nr 208, w godzinach pracy Urzędu. Ponadto projekt zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dostępny będzie w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Nowego Sącza na stronie internetowej: www.bip.malopolska.pl/nowysacz.
Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza” zaplanowana jest na 8 maja 2023 r. o godzinie 15 w Urzędzie Miasta Nowego Sącza (Ratusz - Rynek 1, sala reprezentacyjna im. Stanisława Małachowskiego na I piętrze).
Temat budowy spalarni odbił się szerokim echem wśród sądeczan. Inwestycję Newagu, która miałaby powstać nieopodal osiedla mieszkaniowego i szkoły, oprotestowała grupa mieszkańców, nie tylko z tamtego osiedla Nawojowska.
Zawiązany w tym celu komitet „Stop spalarni” podkreśla, że „zgodnie z opinią WIOŚ z dnia 24.01.2023 roku lokalizacja spalarni w Nowym Sączu ze względu na aspekt środowiskowy jest nieodpowiednia”.
Według zapewnień Newagu ITPOK mogłaby przekształcać miesięcznie w energie elektryczną i ciepło około 3750 ton paliwa z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu (maksymalnie do 45 tys. ton w skali roku). Wyprodukowana energia elektryczna byłaby przekazywana do sieci energetycznej, zaś energia cieplna zaś do miejskiej sieci ciepłowniczej.
[email protected], fot. JM, wizualizacja - Newag S.A.