Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/09/2017 - 09:15

Szarek o filmach (108): Malowane diabły, czyli „Na pokuszenie” Sofii Coppoli [ZWIASTUN]

Recenzujemy dla Was film tygodnia – „Na pokuszenie” Sofii Coppoli. Byliśmy. Widzieliśmy. Rewelacja!

Na pokuszenie (2017), reż. Sofia Coppola
USA 91', dramat, western

Recenzja:  O ile adaptacja powieści Thomasa Cullinana w reżyserii Dona Siegela z 1971 roku z Clintem Eastwoodem w roli kaprala Johna McBurney'a w sposób zręczny łączyła w sobie motywy seksu, przemocy i zemsty wyzwalające, w opinii reżysera, „atawistyczne popędy każdej kobiety, by wykastrować mężczyznę”, o tyle do swojego nowego filmu Sofia Coppola wprowadza bardziej ludzki, lekko feministyczny punkt widzenia, co odzwierciedla zmieniony względem Oszukanego (The Beguiled) finał.

Na pokuszenie (The Beguiled, 2017) budzi podziw w szczególności benedyktyńską cierpliwością, z jaką reżyserka tka wyciszoną narrację swojego filmu, rzutującą na wszystkich bohaterów dramatu: Colina Farrella wcielającego się w rolę uratowanego podczas wojny secesyjnej kaprala Johna McBurney'a, Nicole Kidman i jej Marthę Farnsworth, dyrektorkę żeńskiej szkoły z internatem, w której ranny żołnierz znajduje schronienie i sieje zamęt, Edwiny Kirsten Dunst z całą gamą tłumionych w sobie emocji, wyrzutów sumienia oraz ciągłego napięcia, na Elle Fanning w roli buntowniczej nastolatki kończąc.

Wszystkie przewijające się na ekranie persony cechują: dyscyplina sylwetki, powściągliwość formy i racjonalizm. Jednak obecność McBurney'a narusza tę szczelną skorupę i zaczyna rozbudzać w Pannie Farnsworth i Edwinie, jaki i ich podopiecznych, uśpione emocje, skrywane marzenia i antagonizmy, popędy i pragnienie atencji.

O ile adaptacja Malowanego diabła (A Painted Devil, 1966) Thomasa Cullinana w reżyserii Siegela cechowały krzykliwość i chropowatość, o tyle wersja Coppoli sprawia wrażenie bardziej skupionej, a reżyserkę w mniejszym stopniu interesują jednostkowe „szarże” co dynamika procesów grupowych.

Kobiety trzymane są pod kloszem wyidealizowanego świata szkoły dla dziewcząt, ale jednocześnie świadome okrucieństw wojny, które wokół niej orbitują. McBurney, początkowo z gracją linoskoczka (jako fałszywy przyjaciel i kochanek, „dobry człowiek”, nad którym należy się pochylić i otoczyć matczyną miłością), z czasem słonia w składzie porcelany, prowadzi swoją grę wzajemnego przyciągania. Jednak dla wszystkich kobiet i kobietek bez wyjątku wtargniecie kaprala w ich poukładany świat stanowi przede wszystkim podsycany dźwiękami bitewnej zawieruchy dobiegającymi z oddali symbol czasów, swoisty monit zagrożeń, które czyhać mogą na bohaterki poza murami rezydencji.

Coppola swoim Na pokuszenie nie sili się na remake Oszukanego, ale stanowi jego lustrzane odbicie. Siegel z Clintem Eastwoodem na szpicy staje się tłem dla komuny kobiet jej nowego filmu. U Coppoli bohaterki są zarówno odważne, jak i tchórzliwe, mądre i jednocześnie naiwne, anielsko niewinne i podstępne jak diabli. Reżyserka i scenarzystka Coppola, grając suspensem w iście hitchcockowskim stylu, przenicowuje gotycki melodramat twórcy Brudnego Harry'ego (Dirty Harry, 1971), tworząc inteligentną feministyczną dogmę i zarazem jej antytezę. Rewelacja.  

Ocena: 9/10 (rewelacja)

***

Seanse w kinie SOKÓŁ / Nowy Sącz

1 września – 7 września g. 15:00, 16:50, 19:10

Więcej filmów na synekdochanowysacz.blogspot.com, facebook.com/StowarzyszenieDlaMiasta i sadeczanin.info. Szczegółowe informacje na temat repertuaru można znaleźć na kino-sokol.pl.

Bartosz Szarek
Fot.: kadr z filmu

**

Bartosz Szarek, rocznik 1986. Z wykształcenia filolog, tłumacz, absolwent Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie na kierunku filologia angielska, specjalność lingwistyka stosowana. Z zawodu nauczyciel języka angielskiego w Prywatnym Technikum Zawodowym w Nowym Sączu. Po godzinach publicysta, recenzent i krytyk filmowy, korespondent festiwalowy, redaktor bloga „Synekdocha, Nowy Sącz”, współredaktor facebookowego fanpage'a Stowarzyszenia „Dla Miasta” i bloger portalu Sadeczanin.info (cykl „Szarek o filmach”). Od niedawna również autor coczwartkowego cyklu wideo zapowiadającego premiery kinowe tygodnia „Jutro idziemy do kina”. Publikuje w społecznościach blogowych „Stacja Kino” i „Filmy godne polecenia”, serwisie Film.org.pl, agregatorach recenzji filmowych Mediakrytyk i FilmKrytyk, oraz za granicą: brytyjskie MQM (Movie Quotes and More) i IMDb (Internet Movie Database), a działalność publicystyczna nie ogranicza się wyłącznie do tematów filmowych i okołofilmowych. Wspólnie z prezesem Stowarzyszenia „Dla Miasta” Tomaszem Michałowskim wspierają młodych, utalentowanych artystów, których twórczość, poprzez format mediów społecznościowych, prezentowana jest szerszej publiczności.