Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
05/10/2016 - 13:40

Felieton: Wstyd mi strasznie. Wierzyłam, że umiemy się pięknie różnić

Nie mogłam być twórcą i tworzywem jednocześnie, dlatego nie pisałam relacji z Czarnego Poniedziałku, z protestu pod ratuszem w Nowym Sączu. I mimo że bardzo chciałam, wiedziałam, że to niewłaściwe. Bo w nim uczestniczyłam. Ale jestem też kobietą: tworzywem i twórcą tego, o czym teraz tak głośno. To ja, jako kobieta daję życie i to o mnie jest ustawa antyaborcyjna. I nikogo tak nie uraził i nie poruszył Twój tekst jak właśnie mnie.

Spaliłeś na stosie swojej ironii i sarkazmu osoby - uczennice, pedagoga, nauczycielki, dyrektorkę ze SPLOTU ale nie raczyłeś podać nazwiska pedagoga, który tak ochoczo, z takim ogniem na ustach przejął się przyszłością i moralnością wyrwanej do tablicy placówki. Dlaczego? Nie ma odwagi podpisać się imieniem i nazwiskiem pod swoją świętą misją? Od wczoraj cały czas ktoś zadaje mi te pytanie. Co powinnam odpowiedzieć?

Sam działałeś w Solidarności, pamiętasz na pewno, że służby ścigania robiły zdjęcia uczniom na manifestacjach i potem wysyłały dyrektorom do szkół i uczelni z nakazem wystawienia wilczego biletu. Powiedz, jak to się ma do tego, co Ty sam zrobiłeś?

Zapytam Cię też, czy wiesz, że zgodnie z prawem w tym z Kodeksem Karnym osoby mogą decydować same o swoim życiu seksualnym już od 15 roku życia? Ja tego nie wymyśliłam, Ty też nie. Uważasz, że uczennice z liceum, które mają po 16, 17, 18 lat nie mogą mówić o życiu poczętym, dramatach kazirodztwa, gwałtu itp.?

Tak strasznie oburzało Cię słowo „cipka”, które wytknąłeś mi kilka razy jakby było głównym bohaterem naszego poniedziałkowego spotkania. A nie zająknąłeś się słowem, jak trzy razy mówiłam Ci głośno i wyraźnie, że Młodzież Wszechpolska, zresztą w tym samym wieku jak uczennice ze SPLOTU, a przypuszczam, że w pewnych przypadkach i młodsza (!) wyzywała nas od k…rew?

Mimo że jesteś moim Kolegą po fachu i mam morze szacunku dla Ciebie w całokształcie, to tym razem powiem: veto. Nie zgadzam się z Tobą i jest mi niepomiernie przykro.

I bardzo, bardzo mi wstyd, że zamiast pięknie się różnić, zrobiliśmy szum, w którym nie ma słowa o sednie sprawy.

Ps:  „Umiemy się tylko kłócić albo kochać, ale nie umiemy się różnić pięknie i mocno" - C.K. Norwid

Ewa Stachura [email protected]


Dziękujemy za przesłanie błędu