Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/03/2022 - 11:45

Co robiła ​Ukraina w obliczu groźby rosyjskiej agresji

Już w czasie narastającego zagrożenia inwazją ze strony Rosji i rosnącym napięciem w społeczeństwie, ukraiński rząd zadeklarował stworzenie platformy komunikacji strategicznej, informującej o sytuacji na granicy i możliwych zagrożeniach dla bezpieczeństwa państwa, oraz działalności organów państwowych, działających na rzecz obronności.

W ciągu ostatnich tygodni przed inwazją, Ukraina żyła w rosnącym napięciu przed możliwym pełnoskalowym uderzeniem Rosji. Koncentracji wojsk towarzyszy bezprecedensowa, w historii najnowszej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, aktywność szkoleniowa. Pojawia się coraz więcej doniesień, że konflikt może wybuchnąć lada dzień. Tym zapowiedziom towarzyszy także wycofywanie z Ukrainy dyplomatów przez kolejne kraje, tymczasowe przeniesienie ambasad z Kijowa do Lwowa, wzywanie swoich obywateli do niezwłocznego opuszczenia terytorium Ukrainy.

Zagrożeniom militarnym towarzyszą też ataki informacyjne. Choć, jak wskazują badania opinii, społeczeństwo ukraińskie jest dalekie od paniki (eskalacji konfliktu na wschodzie kraju obawia się tylko 46%, z kolei 23% uważa taki scenariusz za mało prawdopodobny), szerzące się w przestrzeni informacyjnej fałszywe i manipulacyjne wiadomości powodują masowe zaniepokojenia. 

13 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zwrócił się do mediów apelując, by były zasobami "masowej informacji, a nie masowej histerii”. Dodał też, że z Ukrainą już teraz "systemowo prowadzona jest wojna na wszystkich frontach". Na froncie wojskowym - zwiększany jest kontyngent przy ukraińskich granicach; dyplomatycznym - próbuje się pozbawić Ukrainę prawa samodzielnego określania kursu polityki zagranicznej; energetycznym - ogranicza się dostawy gazu, prądu i węgla, a także na froncie informacyjnym - próbuje się zasiać panikę wśród obywateli i inwestorów za pośrednictwem mediów.

Żeby podkreślić jedność kraju w obliczu groźby rosyjskiej agresji, Zełeński ustanowił 16 lutego - dzień, wskazywany jako potencjalna data rosyjskiej inwazji świętem Jedności Ukraińców. Prezydent razem z żołnierzami wziął udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej oraz będzie odwiedzał różne miejsca na Ukrainie. Dodatkowo w zagranicznych placówkach dyplomatycznych będą odbywać się „wydarzenia wizerunkowe mające na celu zjednoczenie i wsparcie Ukrainy”.

Rząd, z kolei, otrzymał polecenie przyspieszenia tworzenia systemu obrony terytorialnej, zapewnienia środków do szkolenia obywateli w zakresie obrony narodowej oraz zwiększenia wynagrodzeń dla pracowników ukraińskich sił zbrojnych, straży granicznej i gwardii narodowej od 1 marca 2022 roku. 

Polecono także stworzenie „jednolitej platformy informacyjnej UArazem w oparciu o istniejące zasoby informacyjne w celu zapewnienia codziennego informowania ludności o rzeczywistym stanie bezpieczeństwa, środkach podejmowanych w celu wzmocnienia zdolności obronnych państwa, a także w celu zorganizowania właściwej pracy informacyjnej i na temat działalności organów państwowych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa obywateli”.

Napełnieniem platformy będzie zajmowało się Ministerstwo kultury i polityki informacyjnej wspólnie z centralnymi organami władzy państwowej, obwodowymi administracjami państwowymi, samorządami. Ponadto, nad platformą będą pracować poszczególne media – Narodowa Publiczna Telewizja Ukrainy, agencja „Ukrinform” i kanał telewizyjny Rady Najwyższej. Według Ministra kultury i polityki informacyjnej Oleksandra Tkaczenki informacja, która będzie pojawiać się na platformie będzie sprzyjała rozpowszechnieniu rzetelnej informacji o bezpieczeństwie w państwie i sytuacji w poszczególnych regionach.

Ponadto, na platformie będą transmitowane briefingi Ministerstwa obrony, informujące o sytuacji na granicy oraz sytuacji w siłach zbrojnych. Ministerstwo spraw zagranicznych, z kolei, zaczynając od 16 lutego będzie przeprowadzało regularne spotkania w zagranicznych placówkach dyplomatycznych z przedstawicielami dyplomacji i diaspory ukraińskiej, a także spotkania ambasadorów i ekspertów ds. Ukrainy z przedstawicielami zagranicznych mediów. 

Działania te, zdaniem ukraińskich władz, mają pomoc w rozładowaniu obecnych napięć w społeczeństwie i przeciwdziałać szerzeniu się dezinformacji, która może mieć szczególnie negatywne skutki w przypadku możliwej eskalacji ze strony Rosji. Ponadto, mają podnieść poziom wiedzy na temat podejmowanych przez władze działań na rzecz zapewnienia i utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz zdolności państwa do obrony. (Krystyna Vlodek, ISW)







Dziękujemy za przesłanie błędu