Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
17/01/2020 - 12:55

Już ponad 4 000 zgłoszeń na biegi w Krynicy!

Największą popularnością cieszą się biegi górskie – na wszystkie dystanse Biegów 7 Dolin i Runek zapisało się ponad 2500 biegaczy. W jednej z najszybszych konkurencji w kraju – Życiowej Dziesiątce zamierza pobiec już prawie tysiąc uczestników.

TAURON Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju (11–13 września 2020) to największa trzydniowa impreza biegowa w Polsce. To ponad 20 konkurencji biegowych na różnych dystansach i o różnych stopniach trudności. W Krynicy pobiegną najmłodsi, bo dystanse zaczynają się już od 300 metrów. A konkurencji dla dzieci i młodzieży nie brakuje - możesz o nich przeczytać TUTAJ.

Festiwal Biegowy w Krynicy powstał z miłości do gór i biegania ultra. Dlatego koronna konkurencja to Bieg 7 Dolin na 100 km. W ubiegłym roku na mecie tego dystansu zameldowało się prawie 450 biegaczy. W tegorocznej edycji finiszerów setki powinno być więcej. Choć do imprezy osiem miesięcy, to już na tę konkurencję zapisało prawie 700 osób.

– Od dawna słyszałem o Biegu 7 Dolin. Sama nazwa brzmiała dla mnie magicznie, urzekła mnie tajemniczością, potencjalnym pięknem gór i dolin. Pomysł na najdłuższy dystans był dla mnie zupełnie oczywisty. Chciałem zobaczyć całą trasę i przebiec Bieg 7 Dolin, a tylko ten dystans mi to zapewniał – podkreślał Adrian Surków, finiszer B7D na 100 km z 2019 roku.

Za ten dystans biegacze Krynicę po prostu kochają.

„Kocham Krynicę!” Michał Janus z Iron Runu przeskoczył na Bieg 7 Dolin na 100 km

Dużym zainteresowaniem cieszą się też pozostałe dystanse B7D. Do ultramaratonu 64 km zarejestrowało się ponad 500 uczestników. W 2019 roku na mecie ultrasów było 535. Bieg 7 Dolin na 35 km to konkurencja dla początkujących biegaczy górskich. To jeden z najchętniej wybieranych dystansów w Krynicy. Już teraz zapisało się na niego prawie 800 osób. To bieg transgraniczny – start jest na Słowacji w Mniszku nad Popradem. Ta konkurencja ma podkreślać współprace polsko–słowacką. W 10. Festiwalu Biegowym w Krynicy ukończyło ją ponad 850 uczestników.

Rafał Baliński z MFiPR o transgranicznym Biegu 7 Dolin. "Krynica łączy"

Po Beskidzie Sądeckim można też biegać w Runek Run. Półmaraton to najmłodsza konkurencja w biegach górskich w Festiwalu Biegowym i idealna na debiut w górach. W ubiegłym roku spróbowało się w niej ponad 600 biegaczy i biegaczek. Teraz chętnych jest już prawie 550.

Poza pięknymi przeżyciami o krajobrazami, walką z samym sobą, wszyscy, którzy ukończą te górskie konkurencje dostają koszulkę finiszera, którą można z dumą nosić podczas innych imprez biegowych,. A dlaczego ta koszulka jest taka ważna?

Adrian Surków i jego Bieg 7 Dolin na 100 km. „Ludzie, góry, no i ta koszulka finiszera…”

Organizatorzy koszulkami nagradzają biegaczy, którzy ukończyli najbardziej wymagające dystanse (w tym też Iron Run). Poza wyżej wymienionymi to także Koral Maraton, czyli bieg uliczny z górskim akcentem i Półmaraton, w którym też jest wymagający podbieg.

Od lat największa popularnością cieszy się Życiowa Dziesiątka, czyli bieg na 10 km z Krynicy do Muszyny. W ostatniej edycji Festiwalu ten dystans ukończyło prawie 1500 osób. Ten bieg to dla wielu było moment do dumy, bo często kończy się ustanowieniem nowego rekordu życiowego. Sprzyja temu lekko opadająca trasa. W tym roku z tym dystansem zmierzy się 61–letnia Wanda Panfil, mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku. Zamierza spróbować pobiec poniżej 40 minut. Kto z was, którzy już zapisali się na ten dystans (prawie 850 osób) dotrzyma jej kroku? Na Życiowej Dziesiątce można też walczyć o medale mistrzostw Polski Masters na 10 km.

Wanda Panfil: Zamierzam mocno przygotować się do Życiowej Dziesiątki

Jak wspomnieliśmy Festiwal Biegowy to jeszcze kilkanaście innych konkurencji. Znajdą dla siebie konkurencji ci, którzy lubią się ścigać – Bieg na 1 km, Krynicka Mila, Bieg na 3 km, nocne biegi na 5 km i 7 km. To często jest dobra rozgrzewka przed dłuższymi dystansami. Nie brakuje też konkurencji dla amatorów nordic walking i to w randze mistrzostw Polski.

Krynicka Mila mile widziana na rozgrzewkę przed dłuższymi startami

Jedną z najważniejszych zalet Festiwalu Biegowego w Krynicy jest dostępność biegów. By w nich wystartować nie ma losowania (także w biegach górskich) nie ograniczeń, jeśli chodzi o limit uczestników. Zapisać można się nawet pół godziny przed startem.

Nie samymi górami Festiwal Biegowy żyje – w Krynicy szeroki wybór biegów ulicznych

Kolejny atut to wysokość nagród. W ubiegłym roku do biegaczy trafiło prawie 500 tys. z ł w gotówce, 150 tys. w nagrodach rzeczowych i samochód. Zdarzyli się biegacze, którzy byli zaskoczenie, że coś wygrali.

Ukończyła Bieg 7 Dolin, ale nagrody się nie spodziewała. „Przyszedł email od Festiwalu Biegowego…”

Zapraszamy na Festiwal Biegowy do Krynicy wszystkich chętnych. Każdy znajdzie tu dystans i miejsce dla siebie.

Fundacja "Festiwal Biegów"Dziękujemy za przesłanie błędu