Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
02/09/2023 - 14:15

Wszystkich opanowało zakupowe szaleństwo. Ludzie przypuścili szturm na Nawojową [ZDJĘCIA]

Pieszo, na rowerach, na motorach, samochodami… wszyscy dziś zmierzają w jednym kierunku. Chcą być na targach AGRO Nawojowa 2022. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią do Nawojowej ciągną tłumy. Zadowoleni są i wystawcy i ci, którzy kupują sadzonki krzewów, ozdobnych roślin, czy też prosto u producentów zaopatrują się w ekologiczną żywność.

Wszystkie drogi prowadzą dziś na AGRO Nawojowa

- Trochę trzeba było postać w korku, ale było warto – mówi Zofia Kulikowska,  która dzierży w dłoniach dwa dorodne wrzosy. Chcę jeszcze kupić kilka krzewów hortensji.  – Jestem bardzo zadowolona – dodaje. -  Ceny są przystępnym, a wybór jest ogromny.

Czytaj też Czy to już koniec darmowego prądu ze słońca? Czarny scenariusz dla fotowoltaiki 

Wszystkich opanowało zakupowe szaleństwo. Jest w czym wybierać, bo na targi przyjechało  ponad czterystu wystawców z całej Polski. Są  rolnicy, sadownicy, są też właściciele gospodarstw agroturystycznych, producenci żywności ekologicznej, pszczelarze oraz hodowcy zwierząt.

Jak zawsze oblężenie przeżywają stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie można skosztować i kupić przysmaki regionalnej kuchni. Kolejki ustawiają się po dorodne owoce i warzywa, czy prawdziwy wiejski chleb pieczony na zakwasie. Kupujących zapachem nęcą też swojskie wędliny.

Czytaj też I znowu będzie zwrot w pogodzie. Antycyklon idzie na Nowy Sącz 

Powodzeniem cieszą się też stoiska twórców ludowych, gdzie można kupić rzeźby, obrazy i czy też przepiękne, szydełkowane i haftowane serwety, które znowu wracają do łask.

AGRO Nawojowa chwalą też wystawcy

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku uczestniczą w targach AGRO są zgodni w tym, że Nawojowa to najlepsze miejsce, gdzie producenci spotykają się z tłumem potencjalnych klientów i gdzie jedni i drudzy, są bardzo zadowoleni.

Przyjeżdżamy tutaj co roku – mówi sprzedawca z firmy Flowers z Lipnik z powiatu myślenickiego. Handel idzie znakomicie.  Poza tym to dla nas świetna reklama, no i zdobywamy nowych klientów.

  

A wszystko to odbywa się przy wtórze lachowskich śpiewów i tańców. Centralne miejsce na wystawowym placu zajmuje scena, na której prezentują się zespoły ludowe. Na dobry początek znakomity koncert dała  orkiestra straży granicznej.

 Huczy od plotek na prawicy, lewica się obraziła, wszyscy polują na mandaty. Kampania wyborcza po sądecku 

Z godziny na godzinę tłum gęstnieję, coraz dłuższy jest też sznur samochodów na ulicy Nawojowskiej. Prawie wszyscy jada na AGRO do Nawojowej. Sobota jest pierwszym dniem Agro Nawojowa. Impreza odbywa się do godziny 18.

Szansa na wielkie zakupy i liczne atrakcje będzie także w niedzielę

Wystawa rusza o 9.30. Wszystkich powita Zespół Regionalny „Mszalniczanie”, następnie zagra ZR „Siennioki” i ZR „Nawojowiacy”. O godz. 12 na scenie rozpocznie się ceremoniał obrzędowy Dożynek Powiatowych z udziałem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Piątkowioki”. Na godz. 14 zaplanowano pokaz tradycyjnego strzyżenia owiec i wytwarzania oscypków, o godz. 15 nastąpi  rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursach na: Najsmaczniejszą potrawę przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich, Najładniejszą ekspozycję wystawową i Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Nowosądeckiego. Na zakończenie dwudniowej imprezy wystąpi zespół taneczny „Radość” z miasta Winnica na Ukrainie (godz. 16). (jagienka.michalik@sadeczani. info) fot.jm

Powiat Nowosądecki jest organizatorem wystawy po raz drugi we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowa Inicjatywa, Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej w Nawojowej oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej. Wystawę objęli honorowym patronatem: Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i, oczywiście, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.
 
Współorganizatorami imprezy są także miasta i gminy Sądecczyzny oraz: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa, Małopolska Izba Rolnicza, Lasy Państwowe – dyrekcja w Krakowie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Fundacja Sądecka i Polska Smakuje.  [email protected]) fot.jm

Tłumy na AGRO Nawojowa
Można kupić sadzonki krzewów, ozdobnych roślin, czy też prosto u producentów zaopatrują się w ekologiczną żywność.


Dziękujemy za przesłanie błędu