Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
15/10/2018 - 09:40

750 milionów. Nowy Sącz: bilans najważniejszych inwestycji samorządu Małopolski

„Mówiłem i zrobiłem” – stwierdza z uśmiechem Leszek Zegzda podsumowując swoją pracę w samorządzie Województwa Małopolskiego.

W 2002 roku Sądeczanie obdarzyli mnie zaufaniem wybierając do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Przez 16 lat pracy w Sejmiku i Zarządzie Województwa nie szczędziłem sił, aby jak największe nakłady finansowe płynęły do Nowego Sącza oraz Powiatu Nowosądeckiego. Bez fałszywej skromności mogę stwierdzić, że konsekwentnie troszczyłem się o inwestycje  realizowane w mieście i regionie.  Często wymagało to trudnych negocjacji, bo budżet województwa nie jest z gumy, a potrzeb w całym regionie jest bardzo dużo. Ale udało się zrobić bardzo dużo i daje mi to satysfakcję.

Podsumowując moją pracę w Zarządzie Województwa chcę jasno powiedzieć, że ostatnie lata w Nowym Sączu i na całej Sądecczyźnie to okres ogromnych inwestycji Województwa Małopolskiego. Do największych możemy zaliczyć rozbudowę sądeckiego szpitala o nowe oddziały, budowę obwodnicy zachodniej i mostu św. Kingi, inwestycje w dziedzinie kultury oraz budowę ścieżek rowerowych wzdłuż Dunajca i Popradu.

Wspieraliśmy finansowo wszystkie przedsięwzięcia dotyczące rozbudowy infrastruktury drogowej i to ogromnymi środkami. Przeznaczyliśmy na to prawie 500 mln zł. Wśród najważniejszych zadań, które dzisiaj ułatwiają komunikację wszystkim mieszkańcom Nowego Sącza, warto wymienić obwodnicę zachodnią miasta oraz obwodnice Podegrodzia i Starego Sącza z mostem św. Kingi.

Nikt nie chce trafić do szpitala, ale czasem jest to nieuniknione. Dla pracowników i pacjentów szpitala w Nowym Sączu tworzymy coraz lepsze warunki. W latach 2006-2017 wsparliśmy rozbudowę sądeckiego szpitala kwotą prawie 130 mln zł. Wybudowaliśmy od podstaw ośrodek onkologiczny za ponad 70 milionów. Powstał też nowoczesny blok operacyjny. Przebudowaliśmy Szpitalny Oddział Ratunkowy. To kolejne 30 milionów. Zmodernizowanych zostało kilka szpitalnych oddziałów i zostały zabezpieczone pieniądze na budowę oddziału ginekologiczno-położniczego za kwotę prawie 60 mln zł. Ostatnio w ramach doraźnej walki ze smogiem zakupiliśmy 37 oczyszczaczy powietrza dla oddziałów dziecięcych.

Wyjątkowym wydarzeniem dla Nowego Sącza było uruchomienie hospicjum stacjonarnego. Dzięki środkom z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przekazaliśmy na budowę hospicjum prawie 2,5 mln złotych. Obecnie wspieram jego rozbudowę, aby można było zwiększyć ilość miejsc i uruchomić „usługę wytchnieniową” dla opiekunów osób chorych i niesamodzielnych. Fakt, że hospicjum przyjęło już półtora tysiąca pacjentów, najlepiej świadczy o tym, jak było potrzebne. A spełnia swoją rolę doskonale pod kierownictwem znanego społecznika i radnego, Mieczysława Kaczwińskiego.

Małopolska realizuje gigantyczny projekt budowy ścieżek rowerowych /blisko tysiąc kilometrów!/. Z radością witam każdy nowy kilometr ścieżek rowerowych na Sądecczyźnie: od Barcic do Wielogłów, wzdłuż Popradu i Dunajca w ramach Euro Velo wraz z budową dwóch kładek oraz miejsc obsługi rowerzystów. Dziś są to najbardziej uczęszczane ścieżki rowerowe w regionie. Jeżdżąc, praktycznie codziennie obserwuję setki podobnych do mnie rowerowych pasjonatów. To cieszy.

Województwo Małopolskie dużo zainwestowało na terenie Nowego Sącza w kulturę, która od zawsze jest moim oczkiem w głowie. Kapitalny remont  sądeckiej perły – budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół - był wielkim wydarzeniem dla całego miasta. Dobudowana do niego  Galeria BWA SOKÓŁ dopełniła dzieła tworzenia wszechstronnego centrum kultury. Prawdziwym hitem okazało się też wybudowane od podstaw Miasteczko Galicyjskie. To miejsce wielu imprez dla mieszkańców miasta podziwiane przez turystów. Miasteczko jest połączone z Parkiem Etnograficznym rozbudowanym ostatnio o sektor przemysłów ludowych/tj. tartaku, folusza i młyna/ i zrewitalizowanym dzięki projektowi Skansenova.

Dumą napawa mnie fakt, że w tym roku Muzeum Okręgowe, którego zbiory są skarbem Sądeczan, zyskało nową, wspaniałą siedzibę przy ulicy Jagiellońskiej. Nie miało jej od wysadzenia zamku w czasie II wojny światowej. Nową siedzibę ma też Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Obie instytucje będą teraz mogły dużo lepiej nam służyć.

Wymieniłem tu tylko najważniejsze inwestycje, w których mam swój udział. Jest ich o wiele więcej. Jest też wielkie bogactwo ludzi i ich projektów, które konsekwentnie wspieram poprzez Mecenat Małopolski, fundusze na ochronę zabytków, Małopolskę na sportowo, czy Małopolskę Gościnną. Myślę tu przede wszystkim o setkach organizacji pozarządowych, wydarzeniach kulturalnych, twórcach ludowych, zespołach regionalnych i sportowych.Cenię i wspomagam również przedsiębiorców poprzez programy Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Kończę swoją pracę w Zarządzie Województwa Małopolskiego z podniesioną głową. Wykorzystałem dla swojego miasta i Ziemi Sądeckiej każdą chwilę. W najbliższą niedzielę głosując, oceńcie Państwo sami. Ja w każdym razie stawiam swojemu miastu do dyspozycji swoje doświadczenie, skuteczność i nowe pomysły.

Materiał Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma. Nowoczesna Koalicja Nowosądecka

Artykuł sponsorowany

Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu