Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
11/05/2017 - 09:30

Orkiestra Dęta z Mystkowa. Nagroda SKT Sądeczanin

Orkiestra z Mystkowa charakteryzuje się wysokim poziomem muzycznym i posiada w swoim repertuarze wiele marszy i pieśni patriotycznych, utworów kościelnych oraz wiele opracowań standardów muzyki rozrywkowej. W 2010 roku artyści obchodzili jubileusz 100-lecia istnienia i nieprzerwanej działalności. Takim stażem muzycznym może się pochwalić niewiele orkiestr w Małopolsce.

Zespół założył w 1910 roku ks. Jan Jarzębiński, proboszcz parafii Mystków i Jan Gieniec. W okresie międzywojennym orkiestra prowadziła ożywioną działalność, o czym może świadczyć udział jej w Kongresie Stronnictwa Ludowego w Krakowie, udział w obchodach Reymontowskich w Wierzchosławicach, czy powitaniu Wincentego Witosa w Grybowie. Wówczas jeszcze jej siedziba mieściła się w prywatnych domach (dom Kachniarzów w Mszalnicy i dom Gieńców w Mystkowie).

W czasie II wojny światowej działalność orkiestry ograniczona była do działalności konspiracyjnej, a członkowie tego zespołu potajemnie przechowywali instrumenty w swoich domach.

W 1978 roku, kiedy powstał Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej, zespół skupiła swoją działalność przy nowo powstałej placówce kultury. Kilka lat później znalazł należne miejsce w Domu Ludowym w Mystkowie. 

Corocznie zespół  występuje na wielu imprezach państwowych i kościelnych. Od 1980 roku orkiestra nieprzerwanie bierze udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych (obecnie Małopolskim Festiwal Orkiestr Dętych „Echo Trąbity”). W tym konkursie zawsze była w czołówce nagrodzonych zespołów; w 1992, 2014 i 2015 roku – I miejsca, a w 2010 roku Grand Prix. W 1987 roku muzycy z Mystkowa zdobyli I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Przytocznej. Jako jedna z nielicznych, towarzyszyła Papieżowi podczas mszy św. kanonizacyjnej w Starym Sączu w 1999 roku.

Orkiestra z Mystkowa charakteryzuje się wysokim poziomem muzycznym i posiada w swoim repertuarze wiele marszy i pieśni patriotycznych, utworów kościelnych oraz wiele opracowań standardów muzyki rozrywkowej. Jej długa historia i spore osiągnięcia zostały opisane w monografii „100 lat Orkiestry Dętej z Mystkowa” pod redakcją Antoniego Radeckiego i Kazimierza Ogorzałka.

W 2010 roku orkiestra obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia i nieprzerwanej działalności. Takim stażem muzycznym może się pochwalić niewiele orkiestr w Małopolsce.

Zespół tworzy ponad 60-osobowa grupa uzdolnionych muzycznie młodych muzyków z Mystkowa, Mszalnicy i okolic. Wielu z nich jest absolwentami Państwowej szkoły Muzycznej w Nowym Sączu.

Orkiestra występuje na okolicznych imprezach kulturalnych, kościelnych i patriotycznych na terenie gminy Kamionka Wielka i powiatu nowosądeckiego. Bierze udział w konkursach 
i festiwalach muzycznych. Szkoli też młodych chłopców podstaw gry na instrumentach muzycznych, a później na próbach sekcyjnych. Zespół współpracuje z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, a prowadzi ją kapelmistrz, będący muzykiem zawodowym wojskowej orkiestry.

SMS o treści SKT.24 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON