Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
29/05/2017 - 09:10

Krzyż Sądecki dla Jana Golonki. Wyróżnienie od SKT Sądeczanin

Były starosta nowosądecki – Jan Golonka, został uhonorowany Krzyżem Sądeckim. Wyróżnienie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, po raz czwarty przyznała Kapituła, pod przewodnictwem Zygmunta Berdychowskiego.

To już tradycja. Podczas Zjazdu Sądeczan, który raz w roku odbywa się przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu, tuż po mszy świętej, zostaje odznaczona osoba szczególnie zasłużona dla Sądecczyzny. Po raz pierwszy „Krzyż Sądecki” został przyznany w 2014 roku, a Kapituła odznaczenia zdecydowała się przyznać braciom Józefowi i Marianowi Koral. Kolejnymi laureatami byli ks. Marian Stach, proboszcz parafii w Tyliczu (2015) i legenda sądeckiej „Solidarności” Andrzej Szkaradek (2016). Wczoraj (28 maja) wyróżnienie odebrał Jan Golonka.

- Starałem się dla tej ziemi pracować jak najlepiej przez ostatnie 25 lat. Ale działalność publiczna to działalność zespołowa. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy mi w tym dziele pomagali. To odznaczenie dla nas wszystkich - mówił laureat. 

Krzyż wręczył prezes SKT „Sądeczanin” Zygmunt Berdychowski, a także marszałek Leszek Zegzda i wiceburmistrz Starego Sącza - Kazimierz Gizicki. Laudację na cześć Jana Golonki wygłosił Franciszek Młynarczyk – były, wieloletni wójt Łącka.

Jan Golonka w samorządzie pracował 25 lat, a przez cztery kadencje (1998-2014) był starostą powiatu nowosądeckiego. Był to czas dużych inwestycji w infrastrukturę drogową i oświatową na terenie powiatu.  Po przegranych wyborach samorządowych w 2014 roku został prezesem Zarządu Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw "Owoc Łącki".

***

Przyznając „Krzyż Sądecki” Kapituła kieruje się słowami św. Jana Pawła II „Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwo, uczyńcie je podstawą swojego wychowania, uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy, przechowujcie to dziedzictwo, pomnóżcie to dziedzictwo, przekażcie je następnym pokoleniom” oraz statutem SKT Sądeczanin. Wyróżnienie otrzymuje osoba szczególnie zasłużona dla Sądecczyzny, która pomnaża wspólne dobro oraz wpływa na kształt i rozwój naszego regionu.

(KB)

Fot. KB

Jan Golonka

Krzyż Sądecki dla Jana Golonki
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu